CSM Satu Mare – CSU: 24-25

Universitatea a incheiat anul cu o victorie de moral. In ultima etapa programata in 2011, echipa suceveana s-a impus astazi, scor 25-24, pe terenul formatiei Csm Satu Mare, intr-un meci contand pentru etapa a 11-a.

Chiar daca se aflau intr-o criza acuta de puncte si mergeau in fieful gruparii ardelene cu ganduri de victorie, “studentii” au avut parte de un inceput catastrofal de meci, gazdele terminand primele zece minute de joc cu un avantaj de cinci goluri, scor 7-2. In ciuda time-out-ului timpuriu solicitat de Leonard Bibirig, “alb-albastrii” au fost neputinciosi in fata paradelor goalkeeperului Vass si a atacurilor in viteza purtate de adversari, iar in aceste conditii de joc, formatia satmareana a reusit sa-si pastreze usor avansul pana la pauza, scor 14-9.

Handbalistii suceveni s-au trezit insa odata cu fluierul de start al reprizei secunde, iar pe fondul a doua eliminari succesive dictate impotriva gazdelor, Universitatea a izbutit sa restabileasca egalitatea dupa primele zece minute de la reluare, scor 15-15. Profitand de o serie de atacuri irosite de ardeleni, “studentii” au preluat pentru prima oara conducerea si s-au distantat mai apoi la doua goluri in minutul 50, scor 21-19.

Csm Satu Mare a egalat insa situatia la 22-22, astfel ca ultimele cinci minute au fost incendiare, Universitatea reusind sa castige cele doua puncte cu cateva secunde inainte de fluierul final, cand cel mai bun jucator din tabara “studentilor”, extrema Mihut Pancu a marcat golul victoriei sucevene dintr-o aruncare de la 7 metri.

Csm Satu Mare: Vass, Panazan – Prskalo (6 goluri), Surducan (5 goluri), Galan (3 goluri), Olah (3 goluri), Bejinariu (3), Mateas (2), Libert (1), Munea (1), Mates, Sas, Tcaciuc, Dinescu. Antrenor: Ioan Palko.

Universitatea Suceava: Andrei – Pancu (7 goluri), Mitrea (4 goluri), Cântec (3 goluri), Tutu (3 goluri), Gavriloaia (2), Rosu (2), Besarab (1), Schroder (1), Amihaesi (1), Soldanescu (1). Antrenor: Leonard Bibirig.