VIDEO | CSM Pașcani – Șomuz Fălticeni: 2-2

Catalin Pascal a fost omul sfarsitului de saptamana in fotbalul romanesc. Portarul celor de la Somuz Falticeni a inscris un gol de generic, dintr-o lovitura libera de la 40 de metri, in remiza obtinuta de echipa suceveana, scor 2-2, vineri, in deplasare, pe terenul celor de la CSM Pascani.

Gazdele au deschis scorul pe stadionul “CFR” in minutul 18, cand Unghianu a marcat din sase metri, dupa ce in prealabil falticenenii au cerut in zadar un fault clar la mijlocul terenului. Presata de situatia din clasament, trupa antrenata de Daniel Stoica a restabilit egalitatea in minutul 35, prin Luchian, care a scapat printre stoperii adversi si a inscris cu un sut de la 25 de metri, pe sub portarul pascanean. Formatia ieseana a revenit in avantaj in minutul 90+1, cand Firan a executat o lovitura libera de la 20 de metri, mingea i-a revenit din zid jucatorului gazdelor, care a doua oara nu a mai gresit tinta cu stangul. Somuz n-a plecat insa invinsa de la Pascani, pentru ca, in minutul 90+4, a venit golul antologic a lui Catalin Pascal. In loc sa trimita balonul la bataie in careu, golkeeperul falticenenilor a ales solutia unui sut direct dintr-o lovitura libera de la 40 de metri, iar decizia a surprins pe toata lumea, inclusiv pe portarul gazdelor, iesit mult pe sub minge. S-a terminat 2-2, iar Somuz cucereste un punct pretios in lupta pentru ramanerea in Liga a III-a.

Foto si video: Cronica de Falticeni

Somuz Falticeni: C. Pascal – Baltariu, Ailenei, Murarasu, Iusca, Al. Stanca, Mircescu, Julei, Damian, Tomescu, Luchian. Au mai intrat: Neagoe, Zama si Kuruc.