CSM Pașcani – Foresta Suceava: 4-1

Foresta a suferit prima infrangere de la startul returului, dupa ce a pierdut vineri, cu un categoric scor de 1-4, pe terenul celor de la CSM Pascani, in prologul etapei a XXVI-a din Liga a III-a.

Echipa antrenata de Florin Cristescu a avut mai multe ocazii de poarta intr-o prima repriza in care a evoluat in superioritate numerica, dar nu a gasit drumul spre gol pana la pauza. Presata de locul din clasament, acolo unde se bate pentru evitarea retrogradarii, formatia pascaneana a marcat de doua ori in debutul partii secunde, prin Unghianu (’50) si Apostol (’55). Profitand si de faptul ca s-a restabilit egalitatea numerica, dupa ce Vitelaru a incasat al doilea cartonas galben in minutul 63, gazdele si-au securizat victoria in ultimul sfert de ora, prin reusitele lui Patrascu (’76) si Sinescu (’85 – penalty). Golul de onoare al “galben-verzilor” a fost inscris de Martin, in minutul 90+1.

“Am facut un meci catastrofal. In prima repriza am avut superioritatea numerica, am dominat, dar n-au reusit sa fructificam ocaziile avute, iar dupa pauza n-a mai mers nimic. Gazdele au castigat pe merit”, a declarat Florin Cristescu, aflat la prima infrangere pe banca Forestei.

Foresta a inceput in urmatoarea formula de joc: Logofatu – Boca, Celeadnic, Vitelaru, Mocanu – Bejenar, Lungu, Vremea – Cainari, Martin, Artenie. Pe parcursul jocului a intrat si Rigoni.