CSM îşi apără supremația

Csm Suceava are programat la finele acestei saptamani primul meci oficial din 2012, echipa lui Victor Pancu urmand sa primeasca sambata, de la orele 11.00, vizita formatiei Rapid Bucuresti, in derbyul Seriei Est a Diviziei A2 la volei masculin. Chiar daca si-au asigurat deja prezenta la turneul de promovare pe prima scena, sucevenii si-au propus sa-si pastreze intacta linia de clasament printr-o victorie in fata rapidistilor.

Ne asteapta cel mai dificil meci de pe teren propriu de pana acum. In tur am castigat la Bucuresti, dar am facut-o pe finalurile de set, iar acum poate fi invers. Noi ne-am pregatit foarte bine in ultimele saptamani, vom intra pe teren sa ne jucam sansa si speram sa castigam. Rezultatul va depinde insa foarte mult si de modul in care se vor monta oaspetii in acest joc, avand in vedere ca si ei sunt deja calificati la baraj de promovare. In mod normal, noi ar trebui sa terminam sezonul regulat cu un avans de noua puncte fata de locul doi”, a declarat antrenorul sucevean Victor Pancu.

Gruparea suceveana va aborda meciul de sambata in efectiv complet si cu bateriile incarcate dupa stagiul centralizat de pregatire efectuat la Vatra Dornei. “Alb-albastrii” au disputat in pauza competitionala din aceasta iarna si un amical pe terenul prim-divizionarei Vcm Piatra Neamt, pierdut cu scorul de 1-3.

In jocul tur, echipa suceveana s-au impus in fieful rapidistilor cu scorul de 3-1 (25-23, 26-24, 21-25, 25-21).

7. Steaua 3 Bucuresti 10 0 10 0-30 0p

Csm Suceava mai are programate doua jocuri oficiale in sezonul regulat, cu Cfr Bucuresti (4 februarie) si Videoclip Ploiesti (11 februarie). In turneul de promovare in prima divizie, programat in perioada 18-20 mai, Csm Suceava va infrunta formatiile Rapid Bucuresti, Lps Bihorul Oradea si Cs Pheonix Simleul Silvaniei.