CSM Focșani – Șomuz Fălticeni, sâmbătă, ora 15.00

ACS Somuz incepe sezonul de primavara cu o deplasare dificila, echipa falticeneana urmand sa evolueze in prima etapa a returului Ligii a III-a pe terenul celor de la CSM Focsani, intr-un meci programat sambata dupa-amiaza, cu incepere de la orele 15.00, pe stadionul “Milcovul”. Cu un lot schimbat pe jumatate si un nou antrenor principal pe banca tehnica, in persoana lui Geo Stanca, falticenenii incep partea a doua a campionatului cu un obiectiv clar: ramanerea in Liga a III-a.

“Pe jumatate, obiectivul pentru acest sezon este indeplinit. Trebuie doar sa ramanem peste linia rosie a retrogradarii” a declarat antrenorul secund al Somuzului, Iulian Daraba. Falticenenii pleaca in dimineata meciului spre Vrancea cu gandul de scoate cel putin un punct. “Nu avem prea multe informatii despre CSM Focsani, pentru ca au existat miscari de trupe la mai toate echipele din serie. Cert, este ca nu mergem in excursie. Vrem sa scoatem cel putin un rezultat de egalitate din acest prim meci din retur”, a adaugat Iulian Daraba.

Geo Stanca nu va putea miza in meciul de la Focsani pe Sandru, grav accidentat, si Zama, invoit.

In meciul tur, CSM Focsani s-a impus greu la Falticeni, cu 1-0, printr-un gol marcat din penalty.

Somuz Falticeni a adus nu mai putin de zece jucatori in pauza de iarna: Florin Ailenei, Lucian Luchian, George Tomescu, Gabriel Damian, Cristi Marian Timis, Claudiu Constantin Cotiuga, Catalin Cristian Mreana, Alexandru Murarasu, Cosmin Buziuc si Ionut Iusca. Gruparea falticeneana a disputat doar patru meciuri de verificare in pauza de iarna, bifand trei victorii si o infrangere: 3-1 cu FC Botosani II, 8-3 cu LPS Suceava, 3-0 cu Somuzul Preutesti, respectiv 2-6 cu Foresta. Luchian (4 goluri), Tomescu (4), Damian (3), Neagoe (1), Julei (1), Fl. Ailenei (1), Podgorodetchi (1) si Negura (1) sunt jucatorii care si-au trecut numele pe lista marcatorilor.