CSM Focșani – CSU Suceava: 23-23

CSU Suceava s-a intors cu un punct pretios din Vrancea, dupa ce a remizat duminica seara, scor 23-23, pe terenul celor de la CSM Focsani, intr-un meci contand pentru etapa a XX-a din cadrul Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

Gazdele au inceput mai bine, au condus cu 3-0, dar universitarii au egalat situatia in minutul 9, odata cu golul de 4-4 marcat de Burlacu. Echilibrul de pe tabela s-a rupt pe finalul primei reprize, cand, pe fondul ratarilor echipei sucevene, focsanenii s-au distantat la cinci goluri, ex-universitarul Madalin  Tutu stabilind scorul pauzei la 12-7. Trupa antrenata de Adi Chirut s-a aparat mult mai agresiv in partea secunda, reusind sa anuleze diferenta de pe tabela in minutul 48, cand Mihai Sandu puncta pentru scorul de 17-17. Pana la final, vrancenii au condus in sase randuri pe tabela, dar universitarii au egalat de fiecare data, reusind sa scape fara gol la ultimul atac al gazdelor. S-a terminat 23-23, iar cele doua formatii isi impart din nou punctele, fel ca-n meciul tur.

CSU Suceava: I. Andrei, Bobeica, Duman – Burlacu (6 goluri), Olariu (5 goluri), Ciubotariu (4 goluri), M. Sandu (3 goluri), Tirzioru (2), Cotinghiu (2), Baican (1), I. Tcaciuc, Polocoser, Al. Petrea, Soldanescu, Costea si Tofanel.

Miza intalnirii si-a pus amprenta asupra noastra in debutul meciului. Am intrat cu emotii in teren, iar in prima repriza am jucat la jumatate din potentialul nostru. Chiar daca adversarii au avut publicul de partea lor, dupa pauza ne-am aparat extraordinar, am egalat si chiar meritam victoria pe final”, a spus antrenorul Adi Chirut dupa egalul de la Focsani.

HC Odorhei – HC Vaslui 0-10
Potaissa Turda – HC Dobrogea Sud (diseara)

8. HC Odorhei* 20 10 2 8 427-422 32
9. Minaur Baia Mare 20 8 0 12 478-502 24
10. CSM Focsani 20 6 3 11 473-500 21
11. CSU Suceava 20 5 2 13 525-559 17
12. HC Vaslui 20 5 1 14 488-558 16
13. CSM Fagaras 20 4 1 15 470-536 13
14. Politehnica Iasi 20 1 2 17 539-651 5