CSM Focşani – Rapid: 3-2

Zmei pe teren propriu, rapidistii se transforma in mielusei cand evolueaza in afara Areniului. Trupa lui Ioan Radu a ramas fara victorie in deplasare in actualul sezon al Ligii a III-a, dupa ce a pierdut, astazi, cu scorul de 2-3, pe terenul formatiei CSM Focsani, intr-un joc contand pentru etapa a 19-a.

Intrati pe terenul stadionului “Milcovul” cu intentia declarata de a smulge cel putin o remiza din duelul cu gruparea vranceana, “ceferistii” au avut parte de un start perfect de meci, reusind sa deschida scorul inca din minutul 2, cand Zaremba a transformat fara emotii o lovitura de la 11 metri dictata in urma unui fault usor savarsit la limita careului mare asupra lui Golofca. La primul atac mai serios al gazdelor, petrecut in minutul 11, acelasi Zaremba avea insa sa comita hent in propria suprafata de pedeapsa, iar centralul Ionut Nacu a indicat prompt punctul cu var, de unde Predoiu a restabilit egalitatea la 1-1.

Focsanenii au preluat conducerea pe tabela de marcaj la jumatate de ora de la startul jocului, cand nou-intratul Sava a luftat ca in curtea scolii la o centrare de pe dreapta, mingea a ajuns la Predoiu si atacantul gazdelor a realizat dubla cu o executie de efect. Oaspetii au avut sansa egalarii cu trei minute inainte de pauza, dar Golofca a sutat paralel cu linia portii, dupa ce a scapat singur in extrema dreapta.

Revenita de la cabine cu un avantaj minim, gruparea vranceana si-a majorat diferenta in minutul 55 al reprizei secunde, cand Sapunaru a fentat doi fundasi suceveni si l-a invins pe portarul Pascal cu un sut din centrul suprafetei de pedeapsa. In ciuda schimbarilor cu tenta ofensiva efectuate de Ioan Radu, rapidistii aveau sa revina in joc abia in minutul 80, cand nou-intratul Olariu – plecat dintr-o pozitie suspecta de offside pe partea stanga,- a centrat in careul advers, iar Stefan a deviat balonul in propria poarta pentru 3-2. Desi ultimele secvente ale partidei au consemnat un asediu prelungit asupra buturilor lui Bors, rapidistii au mai punctat doar la capitolul cornere: 4 la numar, in tot atatea minute de joc.

CSM Focsani: Bors – Dumitriu, Stefan, Craciun, Toma, Mandrescu, Sontu, Suvac, Sapunaru, Predoiu, Milea. Antrenori: Aurel Pastia şi Adrian Toma. Au mai intrat: Ciornei, Talva si Lida.

Rapid Suceava: Pascal – Spatar, Hrimiuc, Breniuc, C. Ciurla – Vaida – Golofca, Zaremba, Plamada, Pascanut – Liutec. Antrenor: Ioan Radu. Au mai intrat: Sava, Olariu, Dumitriu si Barbir.

In derbyul seriei, ACS Bacau si FCM Bacau s-au anihilat repicroc, terminand la egalitate, scor 0-0.