CSM Făgăraș – CSU Suceava: 18-21

CSU Suceava a urcat un loc in clasamentul Ligii Zimbrilor la handbal masculin, dupa ce s-a impus sambata, pe terenul celor de la CSM Fagaras, cu scorul de 21-18, intr-un meci din etapa a XXIII-a.

Dupa un inceput poticnit de meci, in care a fost condusa pe tabela, trupa antrenata de Adrian Chirut a intors scorul si s-a desprins pentru prima oara la doua goluri in minutul 17, odata cu golul de 5-3 marcat de Golubovic. Gazdele au redus din diferenta in ultimele sase minute ale primei reprize, universitarii intrand la pauza un avans minim: 10-9. Incurajati din tribune de zece suporteri suceveni, care au batut aproape 700 de kilometri pentru a-si vedea la lucru favoritii, universitarii au profitat de ratarile gazdelor si s-au distantat la patru goluri in minutul 37, cand Olariu puncta pentru scorul de 14-10. Cinci minute mai tarziu, CSM Fagaras s-a apropiat la un singur gol, dar oaspetii au gestionat perfect finalul si au castigat cu 21-18. In urma acestei victorii, venita la timp, CSU Suceava a egalat la puncte pe Fagaras, avand si avantajul meciurilor directe.

CSU Suceava: Erhan, Andrei – Olariu (6 goluri), Baican (4), Golubovic (3), Burlacu (2), Tirzioru (2), Adomnicai (1), Ciubotariu (1), Petrea (1), Costea (1), Soldanescu, Ionescu, Dragnea, Sandu si Oancea.

Rezultatele etapei a XXIII-a:

CSM Bacau – HC Dobrogea Sud 28-31

Universitatea Cluj – Politehnica Timisoara 27-37

CSM Bucuresti – Dunarea Calarasi 29-21

CSM Fagaras – CSU Suceava 18-21

CSM Focsani – Minaur Baia Mare 32-27

Dinamo Bucuresti – Steaua Bucuresti (luni)

8. CSM Focsani 23 12 1 10 607-571 37
9. Minaur Baia Mare 23 9 3 11 665-666 30
10. HC Buzau 22 6 0 16 543-598 18
11. CSU Suceava 23 5 2 16 541-627 17
12. CSM Fagaras 23 5 2 16 541-627 17
13. CSM Bacau 23 4 0 19 606-697 12
14. Universitatea Cluj 23 0 0 23 590-817 0

In runda urmatoare, CSU Suceava va primi miercuri, in sala “Dumitru Bernicu”, vizita ultimei clasate, Universitatea Cluj.