CSM Bucureşti – CSU Suceava: 29-20

CSU Suceava a pierdut orice sansa de calificare in play-off odata cu infrangerea suferita astazi, scor 20-29, pe terenul celor de la CSM Bucuresti, in ultimul meci al etapei a XXV-a din Liga Nationala la handbal masculin.

Dupa un inceput cu ratari de ambele parti, gruparea bucuresteana, vicecampioana en-titre, s-a distantat la trei goluri in minutul 10, cand Stamate marca pentru scorul de 4-1. Universitarii au echilibrat jocul, s-a apropiat la un singur gol la 6-5 si chiar au avut sansa sa egaleze, dar brigada Gorina / Melencu a fluierat “pasiv”. Au urmat apoi 12 minute in care oaspetii n-au mai gasit drumul spre gol la poarta aparata de Iancu, iar bucurestenii au profitat, Negru majorand diferenta la cinci lungimi, scor 10-5, in minutul 24, pentru ca pauza sa consemneze scorul de 11-7 in favoarea CSM-ului.

Trupa antrenata de Adi Chirut a marcat prima in repriza secunda, dar s-a intrecut apoi in ratari, irosind nu mai putin de cinci aruncari de la 7 metri pe parcursul meciului. In aceste conditii, gruparea din Capitala s-a distantat pana in minutul 45 la o diferenta de noua goluri pe tabela: 19-10. Ecartul s-a pastrat pana la final, iar CSM Bucuresti – CSU Suceava s-a terminat 29-20, un rezultat prin care universitarii nu mai au nici sanse matematice la locul 8.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Draghici – Tirzioru (4 goluri), Burlacu (2 goluri), Sipka (2), Polocoser (2), Puljizovic (2), Preda (1), Petrea (1), Mitrea (1), Ciubotariu (1), Olariu (1), Costea (1), Soldanescu (1), Alexa (1) si Baican.