CSM Bucureşti – CSU: 36-39

Universitatea Suceava si-a indeplinit obiectivul trasat de conducere pentru sezonul 2012-2013 al Ligii Nationale de handbal masculin. Echipa antrenata de Razvan Bernicu a incheiat campionatul pe locul 4 in clasament, dupa ce s-a impus sambata, in ultima etapa, cu scorul de 39-36, pe terenul celor de la CSM Bucuresti.

Desi la ora de start, intalnirea din sala “Lucian Grigorescu” nu mai avea nicio miza pentru oaspeti, in conditiile in care Potaissa Turda pierduse surprinzator vineri, in fata celor de la CSM Ploiesti, “studentii” au tinut sa respecte competitia si au inceput in forta, reusind sa se desprinda la o diferenta de opt goluri pe tabela de marcaj inca din primele 20 de minute. Pe fondul reusitelor lui Mironescu, autor a 11 goluri in partida de sambata, seara gazdele de la CSM Bucuresti au redus din handicap pe finalul primei reprize, pauza consemnand scorul de 19-15 in favoarea echipei sucevene. In partea secunda a jocului, antrenorul Razvan Bernicu a rulat intreg lotul de jucatori deplasat in Capitala, dar acest lucru nu i-a impiedicat pe “studenti” sa se desprinda la un moment dat si la o diferenta de zece goluri pe tabela de marcaj si sa se impuna in final mai clar decat o arata scorul de 39-36.

CSM Bucuresti: Fuica, Makaria, Bistrian – Mironescu (11 goluri), M. Rapciuga (6 goluri), Savenco (6 goluri), Constantinescu (6 goluri), Tache (3 goluri), Cristescu (2 goluri), Patru (1 gol), Barbu (1 gol), Voicu, Petre, Tudor si Sava.

Universitatea Suceava: Selaru, Stanescu – Gavriloaia (7 goluri), Bursuc (5 goluri), Starikov (5 goluri), Rosu (4 goluri), Chirut (3 goluri), Mitrea (3), Petrea (3), Burlacu (3), Amihaesi (2), Acatrinei (2), Dumitras (2), Tutu, Soldanescu, Tiganasu.