CSM București – CSU Suceava: 24-21

CSU Suceava a pierdut la o diferenta de trei goluri, scor 21-24 (9-18), meciul disputat miercuri seara, in sala Rapid, in fata vicecampioanei CSM Bucuresti, in prima etapa programata in acest an in Liga Zimbrilor la handbal masculin.

Gruparea bucuresteana a inceput in forta, iar dupa primele zece minute a luat deja un avans de patru reusite, 8-4. Rotaru a marit diferenta la 12-6, dupa care, pe fondul a sapte atacuri consecutive ratate de suceveni, plus o aruncare de la 7 metri, gazdele au intrat la pauza cu un avantaj consistent, scor 18-9.

Trupa antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei s-a aparat mult mai bine in prima parte a reprizei secunde, cand bucurestenii au gasit cu greu drumul spre gol, iar oaspetii s-au apropiat in minutul 47 la doar trei lungimi, dupa ce Costea puncta pentru scorul de 21-18. Ultima decada a meciului a fost saraca in goluri, iar pe fondul unui joc ineficient de ambele parti, formatia pregatita de Vlad Caba si-a pastrat ecartul si s-a impus in final cu scorul de 24-21.

CSU Suceava: Duman, Bobeica – Tirzioru (6 goluri), Baican (4 goluri), M. Sandu (3 goluri), Olariu (3 goluri), Burlacu (2 goluri), Sipka (1), Petrea (1), Costea (1), Ciubotariu, I. Tcaciuc, Soldanescu, Cotinghiu si Polocoser.