CSM Bucureşti – CSU: 29-16

CSU Suceava a pierdut cel de-al doilea meci sustinut in faza a doua a play-out-ului pentru mentinerea in Liga Nationala de handbal masculin. Echipa antrenata de Razvan Bernicu a cedat astazi, cu scorul de 16-29, pe terenul gruparii CSM Bucuresti, la finalul unui joc stricat de controversatii arbitri Harabagiu si Stanescu.

Gazdele au intrat mai bine in joc, iar dupa primele zece minute de la fluierul de start conduceau la trei goluri, scor 4-1. Ajutati dintre buturi de paradele lui Spiridon, “studentii” au revenit. Dumitras a restabilit egalitatea la jumatatea primei reprize, scor 4-4, iar pana in minutul 25 cele doua formatii au mers umar la umar. Impinsi din spate de arbitri, bucurestenii au marcat de trei ori consecutiv in ultimele cinci minute dinaintea pauzei, intrand la vestiare cu un avantaj de 10-6. In debutul reprizei secunde, handbalistii suceveni s-au intrecut in ratari, iar gazdele si-au dublat ecartul in primele sapte minute de la reluarea jocului, scor 14-6. Oaspetii au ramas apoi in inferioritate numerica, iar bucurestenii au profitat, rotunjind scorul la 20-10 la intrarea in ultimele zece minute de joc. Colac peste pupaza, pe final, Petrea a vazut direct cartonasul rosu. S-a terminat 29-16 in favoarea celor de la CSM Bucuresti, care urca astfel pe primul loc al clasamentului.

Diferenta de scor este cam mare. Consider ca echilibrul s-a rupt in debutul reprizei secunde, cand noi am ratat, iar bucurestenii s-au distantat la opt goluri. Nu am mai avut prospetime dupa pauza. S-a cunoscut oboseala, ca am jucat doua meciuri in patru zile. Trebuie sa strangem randurile, sa ne revenim repede”, a declarat Razvan Bernicu, care a evitat sa comenteze arbitrajul.

CSU Suceava: Spiridon, Ilii – Bahan (6 goluri), Sandu (2 goluri), Burlacu (2 goluri), Rosu (2 goluri), Ciubotariu (2 goluri), Nenita (1 gol), Dumitras (1 gol), I. Tcaciuc, Negruseri, Petrea, Panait, Eros, Tarzioru. Antrenor: Razvan Bernicu.

Echipa suceveana va sta in runda a treia din play-out, urmand sa reintre in competitie sambata, 17 mai, odata cu meciul din deplasare cu CS Caras Severin.