CSM Bucovina – Tomitanii Constanța: 20-36

Rugby. CSM Bucovina Suceava

CSM Bucovina Suceava a încheiat anul competițional cu o înfrângere. Echipa pregătită de Marius Colțuneac a cedat sâmbătă dimineață, pe terenul complexului Unirea, în fața formației Tomitanii Constanța, cu scorul de 20-36, într-un meci restant din prima etapă a Diviziei Naționale la rugby.

Considerată principala candidată la promovare, gruparea constănțeană a intrat la pauză cu un avantaj consistent, scor 29-3, la finalul unei prime reprize în care singurele puncte ale sucevenilor au fost marcate de Andrei Manole, dintr-o lovitură de pedeapsă. Echipa suceveană a oferit o replică mult mai bune liderului campionatului în partea secundă, când a reușit trei eseuri prin Ivanov, Florea și Preutescu, unul dintre ele transformat de Dumitru Ștefaroi.

CSM Bucovina – Tomitanii Constanța s-a încheiat 20-36, iar gruparea suceveană încheie prima jumătate a sezonului regulat pe penultimul loc în clasament, cu doar opt puncte strânse în șapte meciuri.