FOTO | Bucovina – Stejarul Buzău: 19-12

rugby-csm-bucovina-stejarul-buzau-1

CSM Bucovina Suceava si-a trecut in cont a doua victorie in Divizia Nationala de rugby, dupa ce s-a impus sambata, pe terenul Unirea, in fata celor de la Stejarul Buzau, cu scorul de 19-12 (12-12), intr-un joc din cadrul etapei a III-a.

Aflata la prima aparitie stagionala in fata publicului sucevean, trupa antrenata de Constantin Vlad a inceput in forta intalnirea, reusind sa culce balonul in terenul de tinta advers, prin Andrei Manole, chiar la prima faza de atac. Instalate confortabil in jumatatea buzoiana, gazdele s-au distantat la scorul de 12-0, in urma unei eseu marcat de Octavian Scolobiuc si transformat de Sabin Cretu. Impulsionati din tribune de antrenor, oaspetii au restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, gratie a doua eseuri semnate de Caloian si Spatarescu, ultimul transformat de Nitu pentru 12-12 la pauza. CSM Bucovina avea sa-si asigure victoria in debutul partii secunde, cand Dragos Manole a marcat cel de-al treilea eseu al gazdelor in urma unui mol rulant. In ultimele minute, sucevenii s-au aparat exemplar avantajul si-au castigat cu 19-12.

Vezi o galerie FOTO de la meciul CSM Bucovina Suceava – Stejarul Buzau!

E o victorie frumoasa, de care ma bucur mult. E o victorie muncita. Am avut un inceput foarte bun, in care am dominat 20-25 de minute, dar am cazut pe finalul primei reprize, cand Buzaul a reusit sa restabileasca egalitatea. In repriza a doua, am schimbat tactica. Le-am cerut baietilor sa joace cu piciorul si pe axele laterale si astfel am reusit sa obtinem victoria in fata unei echipe care pana la meciul cu noi nu pierduse. Sper sa ramanem intr-o forma buna. Inaintea de startul sezonului am avut multi jucatori care au abandonat rugbyul ori s-au trasferat, dar asa cum va spuneam: <<adorm seara fericit ca avem echipa, ma trezesc dimineata ca nu o mai am, iar pana la pranz o fac din nou si tot asa…>>. E o munca de Sisif, dar ma bucur ca spectatorii au vazut un rugby frumos, de calitate. Multumesc Primariei, Consiliului Local si tuturor celor care ne sustin„, a declarat antrenorul Constantin Vlad dupa victoria de sambata.