Bucovina Suceava – RCM Galaţi: 23-18

Rugby - CSM Bucovina Suceava

CSM Bucovina Suceava si-a incheiat aventura in Cupa Romaniei la rugby cu o victorie, scor 23-18, obtinuta sambata, pe terenul Unirea, in fata celor de la RCM Galati, in ultima etapa din faza grupelor. Trupa lui Constantin Vlad a intrat la pauza cu un avantaj de 13-6, dupa o prima repriza in care Stefaroi a reusit un eseu, iar Octavian Scolobiuc si-a trecut in cont o transformare sI doua lovituri de pedeapsa. Desi au reusit sa restabileasca egalitatea in debutul partii secunde, galatenii au fost sanctionati cu un eseu de penalizare, pe care Scolobiuc l-a transformat pentru 20-13. Dupa o serie de lovituri de pedeapsa ratate, acelasi Scolobiuc izbuteste sa trimita printre “bete”, finalul apartinand oaspetilor, care au marcat un eseu in ultimele minute, indeajuns insa pentru a intoarce soarta intalnirii. CSM Bucovina – RCM Galati s-a terminat 23-18, iar sucevenii incheie sezonul de primavara cu fruntea sus.