Bucovina – RCM Galaţi: 22-14

CSM Bucovina Suceava a inceput cu dreptul partea secunda a sezonului. In primul meci oficial disputat dupa vacanta de vara, formatia pregatita Constantin Vlad s-a impus sambata, pe terenul bazei sportive Unirea, cu scorul de 22-14 (0-7), in fata celor de la RCM Galati, in etapa a XI-a din cadrul Diviziei Nationale de rugby.

Tehnicianul sucevean a inceput meciul cu o formula experimentala, in care s-au regasit foarte multi tineri, iar acest lucru l-a costat, galatenii intrand la pauza cu un avantaj nesperat, scor 7-0, dupa ce Manolache a reusit un eseu, iar Partenie a transformat de pe con. Constantin Vlad a mutat insa prompt, iar efectele s-au vazut chiar in debutul reprizei secunde, cand Ionut Flutur a culcat balonul in terenul de tinta advers si a redus diferenta la 5-7. Mai mult, la urmatoarea actiune ofensiva, CSM Bucovina a trecut in avantaj, dupa ce acelasi Flutur a transformat o lovitura de pedeapsa pentru scorul de 8-7. Instalati confortabil in jumatatea galateana de teren, rugbistii suceveni au lovit din nou prin Bursuc, care a reusit eseul in urma unui mol rulant, acelasi Flutur a transformat de pe con, iar gazdele conduceau la mijlocul reprizei secunde cu 15-7. Peste doar cateva minute, trupa antrenata de Constantin Vlad avea sa inscrie al treilea eseu, dupa o actiune pe aripa dreapta finalizata de Constantineanu. Stefaroi a trimis printre buturi din unghi, iar gruparea suceveana avea victoria asigurata la 22-7. Desi gazdele au fortat obtinerea bonusul ofensiv, cei care au marcat au fost galatenii. Rusu a recuperat balonul, speculat o bresa in defensiva suceveana si a reusit al doilea eseu al oaspetilor, transformat de Partenie pentru scorul final de 22-14.

CSM Bucovina bifeaza astfel a cincea victorie stagionala in Divizia Nationala si ramane in carti pentru ocuparea locului 4, ultimul care duce in turneul play-off.

CSM Bucovina: Zup, Coca, O. Scolobiuc, Drelciuc, St. Rusu, Tolos, A. Varvaroi, Constantineanu, Tepsanu, Flutur, D. Stefaroi, St. Stefaroi, Cretu, Cretuleac, Brateanu. Au mai intrat: Palamariu, Bursuc, Oprea, Nichiforiuc, C. Stefaroi si Lupu.