Bucovina – Petroşani: 32-17

CSM Bucovina a marcat cu o victorie cei 50 de ani de activitate a rugbyului pe plaiuri sucevene. Echipa antrenata de Constantin Vlad a reusit al treilea succes consecutiv in Divizia Nationala, dupa ce s-a impus ieri, pe terenul Unirea, cu scorul de 32-17, in fata celor de la Stiinta Petrosani, intr-un meci din etapa a VI-a.

Prima repriza a fost una echilibrata, rugbistii suceveni intrand la pauza cu un avantaj de doar patru puncte, scor 9-5, gratie a trei lovituri de pedeapsa transformate de Ionut Flutur. CSM Bucovina s-a desprins imediat dupa reluarea jocului la 14 puncte, scor 19-15. Hunedorenii s-au apropiat apoi la 22-17, dar gazdele au incheiat en-fanfare, scor 32-17, dupa o repriza secunda in care au marcat prin Constantineanu, autor unui eseu si acelasi Flutur, care si-a mai trecut in cont un eseu, un drop gol, doua transformari si doua lovituri de pedeapsa.