CSM Bucovina – Buzau: 0-45

Rugbyştii suceveni vor petrece vacanţa de vară pe locul 5 în clasamentul Diviziei Naţionale. CSM Bucovina a înregistrat a doua înfrângere consecutivă, după ce a pierdut cu scorul de 0-45 meciul susţinut, pe teren propriu, în compania formaţiei Stejarul Buzău. Oaspeţii s-au aflat în permanenţă la conducerea jocului şi şi-au asigurat victoria încă de la pauză, atunci când scorul era 0-19. La finalul celor 80 de minute, Stejarul Buzău a câştigat cu 0-45, administrându-le sucevenilor cel mai sever eşec din actuala ediţie de campionat.

În urma rezultatelor înregistrate în primele zece etape, trupa lui Constantin Vlad ocupă locul 5, cu patru victorii şi şase înfrangeri. La finalul sezonului regulat, primele patru clasate vor disputa play-off-ul pentru promovare, în timp ce formaţiile clasate pe locurile 5-8 vor intra în play-out. În ambele turnee participantele vor porni de la zero în clasament, fără a se ţine cont de punctele acumulate anterior. Din lipsa banilor, CSM Bucovina nu s-a mai înscris în actuala ediţie a Campionatului Naţional de rugby în 7. Flutur şi colegii săi au programat următorul meci oficial pe 3 august, atunci când vor juca pe teren propriu în compania echipei RCM Galaţi.