CSM Bucovina a bifat prima victorie stagională

CSM Bucovina Suceava a bifat prima victorie in noul sezon al Diviziei Nationale de rugby, dupa ce s-a impus sambata dimineata, pe terenul Unirea, in fata celor de la RC Grivita, cu scorul de 20-17, intr-un meci din etapa a II-a. Aflata la prima aparitie din aceasta toamna in fata propriilor suporteri, trupa antrenata de Marius Coltuneac a condus pe parcursul primei reprize cu 7-0 si 14-7, in urma a doua eseuri marcate de Sabin Cretu si Narcis Bors. Sabin Cretu a mai adaugat sase puncte in contul gruparii sucevene din doua lovituri de pedeapsa, oaspetii presand in ultima sfert de ora, cand s-au instalat in jumatatea adversa de teren. Bucovina s-a aparat insa exemplar, castigand in final la o diferenta de trei puncte: 20-17.  “E o bucurie mare, pentru ca am muncit foarte mult sa castigam acest meci. Victoria a fost cu atat mai frumoasa, cu cat am intampinat difficultati in alcatuirea unui prim XV”, a declarat antrenorul Marius Coltuneac.

RC Gura Humorului a pierdut dupa pauza la Arad

In schimb, RC Gura Humorului a suferit a doua infrangere de la startul actualului sezon, dupa ce a pierdut duminica dimineata, pe terenul celor de la CSU Arad, cu scorul de 5-15. Formatia humoreana a condus la pauza cu scorul de 5-3, printr-un eseu marcat de Sergiu Michiduta.