CSM Botoșani – CSU Suceava: 26-21

CSU Suceava a suferit prima infrangere de la startul actualui sezon al Diviziei A la handbal masculin, dupa ce a pierdut duminica, pe terenul celor de la CSM Botosani, cu scorul de 21-26.

Cel de-al treilea episod din Derbyul Nordului a inceput bine pentru universitari, trupa antrenata de Adrian Chirut reusind sa conduca pe tabela cu scorul de 4-1 dupa primele sapte minute de joc. Gazdele au restabilit insa egalitatea in minutul 19, la 9-9, iar pe fondul paradelor lui Nicolaevici, au intrat la pauza cu un avantaj de doua goluri, 14-12. Oaspetii n-au reusit sa schimbe placa la vestiare, au gresit si ratat nepermis de mult in debutul reprizei secunde, botosanenii reusit sa se distanteze la cinci lungimi pana in minutul 40, scor 19-14. Cu o sala ostila in spate si un fost jucator, Claudiu Lazurca, care le-a marcat 11 goluri, universitarii n-au mai avut forta sa surmonteze handicapul de pe tabela, astfel ca CSM Botosani – CSU Suceava s-a terminat 26-21.

CSU Suceava: Turturica, Duman – Furak (5 goluri), Popia (4 goluri), Cozorici (4 goluri), Kobzii (2), Loic (2), Mihalcea (1), Leordean (1), Alupoaie (1), Manjic (1), Tofanel, Popa, Lupu, Oancea si Sora.