CSM Bacău – CSU Suceava: 26-24

CSU Suceava a fost invinsa cu scorul de 24-26 in meciul disputat miercuri, pe terenul celor de la CSM Bacau, in cadrul penultimei etape din sezonul regular al Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

Gratie paradelor lui Iulian Andrei, formatia suceveana, sustinuta din tribune de o inimoasa galerie, a fost mai buna intr-o prima repriza in care scorul a evoluat de la 9-6 la 14-12 la pauza in favoarea oaspetilor. In partea secunda, trupa antrenata de Adrian Chirut a comis mai multe greseli, care le-au permis bacauanilor sa revina si sa preia conducerea in minutul 44, la scorul de 19-18. Suspansul a fost la cote inalte in ultimul sfert de ora, tabela indicand egalitate in minutul 58. In ultimele doua minute, pe fondul numeroaselor eliminari, universitarii au fost nevoiti sa se apere si-n trei jucatori pe linia de 9 metri, iar bacauanii au profitat si s-au impus cu 26-24.

CSU Suceava: Andrei, Erhan – Tîrzioru (8 goluri), Ciubotariu (3 goluri), Lakovic (3), Petrea (2), Golubovic (2), Soldanescu (2), Costea (1), Adomnicai (1), Burlacu (1), Ionescu (1), Baican si Sandu.

8. CSM Focsani 25 12 2 11 662-637 38
9. Minaur Baia Mare 24 9 3 12 689-697 30
10. CSU Suceava 25 6 2 17 601-678 20
11. CSM Fagaras 25 6 2 17 610-676 20
12. HC Buzau 25 6 1 18 615-685 19
13. CSM Bacau 25 5 0 20 656-751 15
14. Universitatea Cluj 25 0 0 25 643-889 0

In ultima runda din sezonul regular, CSU Suceava va primi duminica, de la ora 18.00, in sala “Dumitru Bernicu”, vizita unor formatii lipsita de griji, CSM Focsani.