CSM Bacău – CSU II: 32-31

Universitatea II a incheiat sezonul 2012/2013 al Diviziei A la handbal masculin pe locul 8 in clasamentul seriei de est. In ultima etapa de campionat, echipa suceveana a pierdut sambata, cu scorul de 31-32, pe terenul celor de CSM Bacau.

Ramasa fara trei jucatori inca din debutul intalnirii, dupa ce Olariu, Smeu si Tiganasu au fost nevoiti sa paraseasca terenul din cauza unor probleme medicale, formatia suceveana a fost condusa inca din minutul 10 la o diferenta de cinci goluri, scor 4-9. Ajutati dintre buturi de paradele lui Spiridon, “studentii” au echilibrat ostilitatile si au intrat la pauza cu un handicap de patru lungimi, 16-20.

Oaspetii au marit ritmul in partea secunda, au restabilit egalitatea la 23-23, iar pana in minutul 56, gratie golurilor semnate de Tarzioru, autor a 14 reusite in meciul de sambata, au preluat conducerea cu 31-28. In ultimele patru minute insa, pe fondul greselilor din tabara suceveana si a unor decizii controversate a arbitrilor, Bacaul a marcat de patru ori consecutiv si s-a impus in final cu 32-31.

Universitatea II Suceava: Spiridon – Tîrzioru (14 goluri), Petrea (5 goluri), Negruseri (3), Sandu (3), Aldica (3), Dumitras (2), Olariu (1), Camilari, Tiganasu.