Năvodari – Bucovina: 22-14

CSM Bucovina Suceava a suferit a saptea infrangere stagionala, dupa ce a pierdut astazi, in mod neasteptat, cu scorul de 14-22, pe terenul ultimei clasate CS Navodari, intr-un meci contand pentru etapa a XII-a a Diviziei Nationale de rugby.

Rugbistii pregatiti Constantin Vlad au inceput extrem de relaxat intalnirea de pe malul marii, au comis numeroase greseli de pasare, speculate din plin de gazde, care s-au distantat la scorul de 19-0 inca din primul sfert de ora. Desi a dominat teritorial jocul, echipa suceveana a replicat abia in repriza secunda, cand Zup si Dumitru Stefaroi au reusit cate un eseu, iar Cretu a transformat de pe con. Tardiv insa pentru a intoarce rezultatul, constantenii castigand in final cu 22-14.

Constantin Vlad a pus esecul de la Navodari pe seama greselilor comise de elevii sai in debutul meciului si a recunoscut ca formatia suceveana pare iesita acum din calcule pentru ocuparea locului 4, ultimul care asigura calificare in play-off.

Sunt suparat ca am fost invinsi tocmai pe terenul ultimei clasate, contrar logicii. Am pierdut meciul inca din primul sfert de ora, pe greselile noastre tehnice. Odata cu aceasta infrangere parem iesiti din calcule pentru ocuparea locului 4. Ar trebui sa batem la Petrosani si sa castigam acasa cu Poli Iasi pentru a mai prinde play-off-ul”, a declarat antrenorul Constantin Vlad.

*echipe penalizate cu cate un punct.

In urmatoarea runda, CSM Bucovina Suceava va evolua duminica, pe terenul formatiei Stiinta Petrosani, intr-un meci decisiv pentru calificarea in play-off.