CS Afumaţi – Foresta Suceava: 2-2

Foresta a obtinut primul punct in deplasare in actualul sezon, dupa ce a remizat sambata, scor 2-2, la Afumati, intr-un meci din cadrul etapei a XI-a.

Disputata pe o ploaie mocaneasca, partida a stat sub nota echilibrului pana in minutul 34, cand Florin Cordos l-a agatat pe Zaharia in careul sucevean, iar centralul Claudiu Marcu a indicat penalty. Mugurel Dedu a executat de pe punctul cu var de la 11 metri, iar formatia ilfoveana a intrat cu 1-0 la pauza.

“Galben-verzii” au restabilit egalitatea la jumatatea reprizei secunda, cand congolezul Kimbaloula a centrat de pe stanga, iar Marius Matei, titularizat in premiera de antrenorul Nuno Pedro, a inscris cu o lovitura de cap.  CS Afumati a revenit repede in avantaj. Peste doua minute, V. Stefan l-a lasat singur cu portarul pe Razvan Avram si fostul mijlocas de pe Areni a marcat pentru 2-1.

Instalata cu toata echipa in jumatatea ilfoveana, Foresta a primit penalty in cel de-al treilea minut de prelungire, cand portarul Began a fost faultat in careul advers. Matei a transformat lovitura de pedeapsa cu emotii, mingea lovind ambele bare laterale inainte de a intra in plasa. CS Afumati – Foresta s-a terminat 2-2, iar „galben-verzii’ se intorc cu o remiza de moral din Ilfov.

CS Afumati: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche, Perju, D. Burlacu, Alin Zaharia, Rz. Avram, Vas. Olariu, St. Vasile, Mug. Dedu. Antrenor: Cornel Nica.

Foresta: Began – Onofras, Masella, Fl. Cordos (‘67 Belkacem), Belevschi (‘46 Renquin) – Secrier, Diallo, Stanescu (‘76 Acolatse), Kimbaloula – Chalabi. Matei. Antrenor: Nuno Pedro.

20Olimpia Satu Mare2172122237-1515

In runda viitoare, Foresta va primi sambata, pe Areni, vizita Dunarii Calarasi, cea mai in forma echipa din campionat, cu opt victorii consecutive la activ.