Cronică | Rapid – Unirea: 1-1

Rapid Suceava a ratat sansa de a urca pe primul loc in clasamentul seriei intai din Liga a II-a dupa ce a obtinut doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, in meciul disputat sambata, pe stadionul Areni, in compania celor de la Unirea Slobozia, in etapa a VI-a din cadrul sezonului regulat.

Specializata pe remize in debutul actualei editii de campionat, gruparea ialomiteana a intrat mai bine in meci, bifand prima ocazie de gol la poarta aparata de Rohetki in minutul 13, cand goalkeeperul sucevean a respins cu greutate o minge trimisa cu capul de M. Jianu. Trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a raspuns cinci minute mai tarziu, cand Matei a luat o actiune personala pe partea dreapta, a centrat cu siretul in mijlocul careului, de unde Apostol a reluat balonul cu capul spre vinclu, dar Dobre a respins cu un plonjon spectaculos. “Ceferistii” si-au incercat apoi tirul prin Tiron, dar sutul expediat de mijlocasul basarabean de la circa 25 de metri a trecut peste bara transversala. Golul a picat in minutul 23, insa in poarta suceveana. Bolat a executat un corner de pe partea stanga, Plecanciuc a alunecat, iar Lazar, cel mai inalt jucator de pe teren, a deschis scorul cu o lovitura imparabila de cap. Ialomitenii au fost in avantaj pe tabela doar patru minute.

Negru a recuperat o minge la mijlocul terenului, a pasat pe culoar pentru Matei, iar golgheterul rapidistilor l-a executat pe Dobre cu sange rece, cu un sut la coltul lung, bifand astfel al saselea sau gol in sase etape. Oaspetii n-au avut replica. Pana la pauza, l-au mai deranjat o singura data pe Rohetki, la un sut de la aproape 25 de metri trimis de Bolat. “Ceferistii” puteau intra la cabine in avantaj, dar sutul a la Del Piero expediat de Marinkovic s-a oprit pe plasa de sus a portii aparate de Dobre.

Antrenorul Bogdan Tudoreanu a mutat in debutul reprizei secunde, iar prima ocazie de dupa pauza a plecat de la nou-intratul Golofca, care a centrat periculos in fata portii, dar Negru a ratat intalnirea cu mingea. De partea cealalta, formatia antrenata de Adrian Mihalcea a incercat sa replice prin Florea si Gohoreanu, dar suturile acestora fie au fost o prada usoara pentru Rohetki, fie au ocolit spatiul portii sucevene. Introdus la pauza, Gheorghiuc a avut sansa golului doi in minutul 63, dar s-a pierdut cu firea si a sutat peste transversala din marginea careului.

Rapid Tudoreanu arbitriPeste cateva minute s-a consumat si cea mai controversata faza a meciului de pe Areni. Negru a fost pus la pamant in coltul careului, cu un procedeu imprumutat din judo de Lazar, dar centralul targovistean Ionut Iugulescu a inchis ochii, lasand jocul sa continue spre disperarea bancii tehnice sucevene, care a strigat in cor: Penalty!

Pe contraatac, trupa antrenata de fostul dinamovist Adrian Mihalcea putea trece nemeritat in avantaj in minutul 84, dar Rohetki a respins cu un ultim efort o minge deviata gresit de un coechipier. La poarta opusa, Matei a avut sansa “dublei” in minutul 87, dar a finalizat peste tinta o centrare trimisa de Bagu. Printre tragerile de timp ale oaspetilor, rapidistii au mai bifat o ultima ocazie de a urca pe primul loc in clasamentul seriei in minutul 90, cand Golofca a sutat peste transversala din marginea careului mare. Rapid Suceava – Unirea Slobozia s-a terminat 1-1, iar “ceferistii” raman fara victorie in confruntarile directe cu gruparea din Baragan.

Rapid CFR: Rohetki – Balan, Plecanciuc, Velescu, Bagu – Tiron (’46 Gheorghiciuc), Sfrijan, Apostol (’77 Sumanariu) – Negru, M. Matei, Marinkovic (’51 Golofca).

Unirea Slobozia: L. Dobre – S. Stan, Lazar, Soare, M. Florea (’70 C. Toma) – Ibrian, Macare (’89 Dragut), Bolat, Gohoreanu – D. Ene (’79 Hristian), M. Jianu.

RapidIn urma remizei de sambata, Rapid Suceava a coborat pe locul 4 in clasamentul seriei intai din Liga a II-a, dar ramane singura echipa din primele trei esaloane ale fotbalului romanesc neinvinsa in meciurile oficiale disputate in sezonul 2014/2015.

Pana la finalul saptamanii trecute, formatia suceveana impartea aceasta titulatura cu divizionara a treia CSM Sighetul Marmatiei. Gruparea maramureseana si-a pierdut insa invincibilitatea vineri, odata cu infrangerea, 1-2, inregistrata la Zalau.