Cronică | Rapid CFR – Ceahlăul: 3-0

Rapid CFR Suceava este de neoprit in fata propriilor suporteri. Formatia antrenata de Bogdan Tudoreanu si-a trecut in cont a cincea victorie in tot atatea meciuri de campionat disputate pe stadionul Areni, dupa ce a trecut sambata, fara drept de apel, cu scorul de 3-0, de Ceahlaul Piatra Neamt.

“Ceferistii” si-au luat pe sus adversarii, reusind sa deschida scorul inca din minutul 3, cand Semeghin a executat cu corner de pe partea dreapta, fundasii nemteni n-au putut respinge, iar Enciu a impins mingea in plasa cu calcaiul.

Pe fondul unei presiuni continue la poarta Ceahlaului, gazdele si-au dublat avantajul in minutul 25, cand Negru a trimis o pasa pe culoar pentru Golofca, iar mijlocasul sucevean l-a invins pe Barna cu un sut puternic la coltul scurt.

Rapid avea sa transeze soarta celor trei puncte in minutul 28, cand Vrabie a centrat de pe partea stanga, iar Daniel Balan a inscris din voleu pentru 3-0.

Ultimul sfert de ora al primei reprize a consemnat intrarea pe gazon a lui Velescu, revenit dupa o accidentare de aproape un an de zile, dar si o ocazie mare in contul nemtenilor, Popadiuc nimerind bara, cu un lob din 17 metri.

Sarabanda ocaziilor la poarta oaspetilor a continuat in repriza secunda, cand Negru, Enciu si Golofca, in doua randuri, au fost opriti din drumul spre gol de Barna. Cand goalkeeperul Ceahlaului nu a fost la post, s-au opus fundasii, asa cum s-a intamplat in minutul 73, la o minge trimisa de acelasi Marco Enciu si respinsa de pe linia portii. Trupa condusa de Misu Ionescu a cautat golul de onoare pe final de joc, dar Toma Niga a fost de neinvins, din patru incercari.

Rapid CFR Suceava – Ceahlaul Piatra Neamt s-a terminat 3-0, iar gratie rezultatelor inregistrate sambata, in etapa a IX-a a sezonului regulat, Semeghin si compania urca pana pe locul 2 in clasamentul seriei intai a Ligii a II-a, la egalitate de puncte cu Rapid Bucuresti, dar cu un golaveraj mai slab.

Rapid galerie suporteri Ciobanu

Rapid Suceava a inceput in formula: Niga – Balan, Ciobanu, Sava, Semeghin – Vrabie, Aeroaiei, Sumanariu, Golofca – Negru, Enciu. Au mai intrat: Velescu, Apostol si Sandu. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Ceahlaul Piatra Neamt a inceput in formula: Barna – Cazan, Ichim, Popadiuc, Caruta, Mateas, Tabacariu, Chitosca, Gheorghiu, Stefanescu, Margina.  Antrenor: Misu Ionescu.

Dunarea Calarasi – FC Clinceni 1-1
Dacia Unirea Braila a stat in acesta runda.