Rapid – ACS Berceni: 3-2

Rapidul şi-a luat revanşa în faţa celor de la ACS Berceni în meciul disputat sâmbătă, în faţa ilfovenilor, pe stadionul Areni, în etapa a XVIII-a din cadrul sezonului regulat al Ligii a II-a. Cele două formaţii au urmat aidoma scenariul din tur. Au învins tot gazdele, tot cu 3-2, după o partidă în care oaspeţii au condus cu 2-0 până în minutul 67.

Rapid - Berceni 1

Aflaţi la primul meci oficial din acest an în faţa propriilor suporteri, “ceferiştii” şi-au trecut în cont prima ocazie de gol în minutul 4, când Negru a reluat defectuos cu capul o centrare bună trimisă de Bălan. De partea cealaltă, ilfovenii, cu Adrian Mihalcea pe banca tehnică, au făcut în prima repriză ravagii pe contraatac, reuşind să deschidă scorul în minutul 24, când Pivniceru a înscris cu un şut deviat din 14 metri după o respingere greşită a defensivei sucevene. Patru minute mai târziu, stupoare printre cei aproximativ 1.000 de spectatori prezenţi în tribunele Areniului. Scărlătescu a modificat tabela la 0-2, după ce l-a învins pe Roheţki cu un şut plasat din interiorul careului. Trupa antrenată de Bogdan Tudoreanu a avut două şanse de a reduce din handicap pe finalul reprizei, dar Negru a preferat să cerşească un penalty în locul unui şut de la 12 metri, iar mai apoi Buziuc a şters bara transversală cu o execuţie din colţul careului mic. S-a intrat cu 0-2 la pauză, iar casele online de pariuri blocaseră preventiv meciul. Glume cu duiumul printre suporteri şi bună dispoziţie printre jucătorii de rezervă ai Rapidului ieşiti la încălzire.

tudoreanu mihalcea

În sfertul de oră petrecut la vestiare, rapidiştii şi-au amintit că ştiu şi fotbal, iar la reluarea jocului Onciu şi Ghiorghiciuc i-au încercat în trei rânduri vigilenţa portarului Mielă cu câteva şuturi din afara careului. La jumătatea reprizei secunde, gazdele au cerut penalty pentru un henţ comis de un fundaş advers, dar centralul gălăţean Bogdan Anghelinei a considerat că infracţiunea a avut loc în afara careului, iar mingea trimisă din lovitură liberă de Bălan a fost respinsă de Mielă. Din cornerul rezultat, formaţia suceveană a redus din diferenţă, după ce Soare a reluat cu capul în transversală, de unde mingea a ajuns la Buziuc, iar atacantul venit de la Gaz Metan a înscris din patru metri.

Sprijiniţi din tribune de două galerii, pe lângă Cavalerii Nordului, în peluză dinspre vestiare făcându-şi apariţia o nouă brigadă, Cohors Dacorum, Semeghin şi compania au egalat situaţia pe tabela de marcaj în minutul 73, când Golofca a preluat o minge în interiorul careului şi l-a executat pe goalkeeperul Mielă cu un şut la colţul lung. Fără replică din partea ilfovenilor, care au fost înghesuiţi în propria jumătate de teren, formaţia suceveană a marcat golul victoriei în minutul 82, când Semeghin a căzut teatral în interiorul careului, centralul Anghelinei a acordat uşor penalty, iar de pe punctul cu var de la 11 metri, nou-intratul Marinkovic a înscris cu fentă pentru 3-2. Acesta avea să fie şi scorul final: 3-2 pentru Rapid, iar formaţia suceveană bifează a zecea victorie din actuala stagiune a Ligii a II-a.

Rapid Suceava

Rapid Suceava: Roheţki – Bălan, Soare, Plecanciuc, Semeghin – Ghiorghiciuc, Onciu, Apostol (’86 Ferariu), Golofca (’90 Spătar) – Negru (’45 Marinkovic), Buziuc. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

ACS Berceni: Miela – M. Popescu, E. Nicu, Dobrosavlevici, Damian – Scarlatache (’65 Krausz), Pivniceru, Jugaru, C. Mihai – Văduva (’75 R. Radu), Lemac. Antrenor: Antrenor: Adrian Mihalcea.

Bogdan TudoreanuTudoreanu: “Prin minutul 60, nu mai speram la victorie”
Chestionat la conferinţa de presă de la finalul meciului pe seama evoluţiei scorului, antrenorul Bogdan Tudoreanu a declarat: “tot timpul este loc de interpretări. Eu mă bucur că am întors scorul şi am câştigat. În rest, ce interpretează lumea…”. Şeful băncii tehnice de pe Areni a precizat că nu mai spera la victoria echipei sucevene după cum au evoluat ostilităţile în primele 60 de minute ale jocului de sâmbătă. “A fost un meci spectaculos, pe care l-am câştigat cu mari emoţii. Mă aşteptam să avem un joc greu pentru că Mihalcea este un antrenor bun, care pune bine echipa în teren. Am început greu, dar le-am zis băieţilor la pauză să aibă încredere că pot câştiga jocul şi vreau să-i felicit că au crezut în ei, iar în a doua repriză au jucat altceva. M-a dezamăgit jocul din prima repriză. După pauză au picat şi fizic cei de la Berceni, am avut multe ocazii, am pus presiune pe adversar, am riscat jucând 4-3-3 şi mă bucur că am început anul cu o victorie, la care, prin minutul 60, nu mai speram”, a spus Tudoreanu.

MihalceaDe partea cealaltă, antrenorul oaspeţilor, Adrian Mihalcea, pus rezultatul de sâmbătă pe seamă căderii fizice şi a naivităţii jucătorilor ilfoveni. “A fost un meci cu două reprize diametral opuse. Dacă în prima, am dominat jocul şi am făcut ceea ce trebuia să facem, în a doua, pe căderea noastră fizică şi pe naivitatea noastră, n-am mai reuşit să ţinem acelaşi tempo. Am pierdut centrul terenului, plus că Suceava a venit cu o mai mare presiune pe zonele laterale, unde noi am suferit. Per asamblu sunt mulţumit de efortul băieţilor. Ştiam împotriva cui jucăm, am încercat să ne închidem în a doua repriză, dar n-am reuşit. Felicit echipa gazdă pentru victorie, deşi la început sucevenii n-au tratat puţin de sus”, a declarat Adrian Mihalcea, care a comentat şi faza penaltyului din minutul 82: “Am impresia că acel 11 metri a fost acordat puţin uşor, dar să trecem peste acest moment”.

Mihalcea consideră că pretenţiile de promovare ale sucevenilor sunt exagerate
Mihalcea consideră că pretenţiile de promovare a celor de la Rapid Suceava sunt exagerate. “Suceava formează o echipă solidă, o echipă experimentată, dar mi se par puţin exagerate pretenţiilor celor de aici de a promova. E o echipă bună a campionatului, care, faţa de anul trecut, a crescut foarte mult în exprimare, dar este prea puţin pentru a promova. Sunt două echipe (n.r. FC Voluntari şi Academica Piteşti) mult mai valoroase şi cu o forţă financiară mult mai mare decât a celor de la Suceava”, a mai spus Adrian Mihalcea, care speră să revină cu ACS Berceni pe stadionul Areni în play-off: “Sunt încă şanse să accedem în play-off. Eu asta îmi doresc. Obiectivul impus de club este acela de a evita retrogradarea, dar obiectivul meu personal este acela de a ajunge în play-off şi de a creşte aceşti copii”.