Cronică | Brăila – Rapid: 0-2

Rapid Suceava este revelatia inceputului de campionat in Liga a II-a. Echipa antrenata de Bogdan Tudoreanu a castigat sambata, cu scorul de 2-0, pe terenul celor de la CF Braila si a urcat pe locul secund in clasamentului seriei intai cu 7 puncte acumulate in primele trei etape.

“Ceferistii” au inceput prudent intalnirea din lunca Dunarii, cu un singur atacant de meserie in formula de start, Marinkovic, astfel ca oaspetii au contat prea putin in ofensiva in primele 45 de minute. Sfrijan si-a incercat primul tirul, in minutul 5, dar a trimis slab si Mitrea nu a avut emotii. La poarta opusa, Rohetki a avut mult mai mult de munca. Mai intai a retinut in doi timpi un sut din afara careului expediat de Dima, iar a apoi a respins in corner, de la coltul scurt, la executia lui L. Ivan. Pe finalul reprizei, veteranul Frunza a avut trei suturi de la distanta, dar de fiecare data mingea a trecut putin pe langa tinta. 0-0 la pauza.

Ted a mutat inspirat la pauza. A oprit la vestiare unul dintre mijlocasi, pe Apostol, pentru a trimite pe gazon un varf autentic, pe Matei. Sucevenii au inceput curajos repriza secunda, iar la doua minute de la reluarea jocului, Ghiocel l-a faultat in marginea careului pe Sfrijan si centralul ploiestean Ovidiu Oprea a dictat penalty.

Nou-intratul Matei si-a asezat mingea la punctul cu var de la 11 metri si “l-a trimis dupa tigari” pe portarul Mitrea. 1-0 pentru Rapid. Brailenii au incercat sa reactioneze imediat, dar Dima a finalizat imprecis din opt metri o centrare venita din corner. Gazdele au gasit spatiul portii in minutul 59, dar s-au lovit de interventia lui Rohetki, care a scos din vinclu un sut de la circa 20 de metri trimis de Frunza.

Contrar cursului jocului, rapidistii au dat lovitura in minutul 62, cand Semeghin a trimis lung in careului brailean, Bagu a recentrat cu capul pe linia careului mic, Ghiocel a luftat pe langa minge, si acelasi Matei a reusit dubla, intepand balonul pe langa portarul Mitrea pentru 2-0. Gazdele au repus mingea la centrul terenului si au continuat sa atace, avand o mare sansa de a reduce din diferenta in minutul 64, cand Nicolita a patruns printre fundasii suceveni, a sutat de la 12 metri, dar Rohetki a evitat golul cu un reflex senzational. Odata cu trecerea timpului, brailenii si-au pierdut luciditatea, ex-radauteanul Agbleta, Ndigwe si nou-intratul Onofras sutand din toate pozitiile, fara efecte pe tabela de marcaj. In minutele de prelungire, scapat pe contraatac, Matei putea duce scorul la proportii de forfait, dar sutul trimis de atacantul “ceferistilor” a fost respins cu piciorul de Mitrea.

Rapid Suceava s-a impus in final cu scorul de 2-0 si bifeaza astfel prima victorie pe terenul Brailei, la finalul unui meci in care apararea compacta, interventiile lui Andrei Rohetki, pragmatismul in ofensiva si, pe alocuri, norocul, au facut diferenta.

CF Braila: Mitrea – Petean, Olenic, Ghiocel, Stanciulescu – Dima (’56 Iordache), L. Ivan (‘66 Onofras), Frunza, Spataru – Agbleta, Nicolita (‘77 Ndigwe). Antrenor: Alin Pânzaru.

Rapid Suceava: Rohetki – D. Balan, Velescu, Plecanciuc, Semeghin – Cerlinca (‘77 Gheorghiciuc), Apostol (‘46 Matei), Sfrijan, Sumanariu, Bagu – Marinkovic (‘84 Ferariu). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Bogdan Tudoreanu: “Ii felicit pe baieti pentru victorie. Nu a fost un joc deloc usor pentru noi, dar totul a mers conform planului. Am inceput cu un singur varf pentru ca aveam nevoie de un mijlocas in plus care sa faca marcaj om la om la Frunza, cel care le coordoneaza intreg jocul brailenilor. La pauza, avem doi mijlocasi cu cartonas galben si nu am vrut sa riscam vreo eliminare, asa ca l-am introdus pe Matei putin mai repede in teren. Am dat repede gol in repriza secunda, iar apoi am stat foarte bine in aparare. Am mai spus-o: avem una dintre cele mai experimentate aparari din Liga a II-a si asta s-a vazut si la Braila. Sper ca sambata sa jucam cu cat mai multi spectatori in tribune. Sageata Navodari este cea mai buna echipa din seria noastra, dar nu-i un adversar de speriat. In acest moment, si noi sunt o echipa greu de batut”.