Continuă cursa de calificare

Echipa de juniori II a celor de la LPS Suceava pastreaza in continuare sanse de calificare la Turneul Semifinal al Campionatului National. In cel de-al treilea turneu din cadrul sezonului regulat, desfasurat in weekendul trecut la Piatra Neamt, trupa lui Bogdan Macovei a bifat trei victorii si o infrangere, bilant ce ii mentine pe handbalistii suceveni pe locul 2 in clasamentul seriei, la egalitate de puncte cu LPS Iasi.

In primul meci din cadrul turneului de sub Pietricica, formatia suceveana s-a impus, vineri, cu scorul de 31-21, in fata celor de la LPS Botosani, dupa ce la pauza aveau un avantaj de sase goluri, scor 15-9. Reveniti pe teren in cursul aceleiasi zile, handbalistii antrenati de Bogdan Macovei au bifat un nou succes, dupa ce au trecut, cu scorul de 27-21, de gruparea LPS Vaslui. A doua zi, LPS Suceava a reusit sa administreze prima infrangere pentru liderul seriei LPS Piatra Neamt, castigand in fata gazdelor cu scorul 22-19, dupa un strans 11-10 la pauza. Parcursul de exceptie al handbalistilor suceveni a fost stirbit insa de infrangerea suferita cu scorul de 18-30, in fata principalei contracandidate la locul 2, formatia LPS Iasi.

1. LPS Piatra Neamt 12 11 0 1 357-249 22
2. LPS Suceava 12 8 0 4 312-285 16
3. LPS Iasi 12 8 0 3 312-294 16
4. LPS Vaslui 12 2 0 10 271-340 4
5. LPS Botosani 12 1 0 11 240-324 2

Bogdan Macovei a mizat acest turneu pe urmatorul lot de jucatori: Alexandru Stefan, Florin Maerean, Catalin Spiridon, Emanuel Dragoi, Robert Enescu, Paul Marmeliuc, Stefan Becica, Gabriel Burlacu, Alexandru Zaritchi, Daniel Matei, Mihai Motpan, Mugurel Penciuc, Marian Scorobohaci si Ionut Gretcan.