Adrian Chirut a acuzat in termeni duri arbitrajul dupa infrangerea suferita de CSU Suceava, duminica seara, scor 20-28, pe terenul celor de la HC Buzau. Tehnicianul sustine ca brigada Robert Harabagiu – Silviu Stanescu a inclinat balanta in favoarea gazdelor si a vorbit despre un complot astfel incat echipa suceveana sa fie retrogradata la finalul sezonului. E jale ce se întâmpla. Sunt antrenor tânar si n-am sa reusesc sa fac niciodata nimic, cu toate ca îmi doresc. Mâine voi face o sesizare la federatie si voi cere o comisie video pentru acest meci de la Buzau. Este incredibil ce se întâmpla!”, a declarat Adrian Chirut pentru Prosport.

Jucatorii mi-au tot spus în aceasta saptamâna, ca au prieteni în Liga Nationala cu care au vorbit, sunt zvonuri ca suntem echipa care trebuie bagata acolo jos de Buzau si Bacau. Noi am fi cei care ar trebui sa retrogradam. Ma asteptam la un arbitraj defavorabil, dar nici chiar la nivelul acesta, cum a fost azi. Pe lânga faptul ca Buzau a facut un antihandbal, daca punem pe cântar, atacurile lor se faceau mult peste limia pasivului, iar de partea cealalta nici nu aveam voie sa stam 30 de secunde. Sunt diferente si la eliminari, aruncari de la 7 metri, fortari. Noi am avut un meci întreg doar un 7 metri. Repriza a doua a fost incredibila, arbitrii au dus meciul acolo unde trebuia. La un moment dat si echipa a cedat, puteam sa luptam doua zile, nu aveam nicio sansa sa câstigam”, a continuat antrenorul.

Chirut: “Anumite echipe isi impart punctele”

Antrenorul sucevean a insinuat ca anumite echipe îsi împart punctele. „Dupa zvonurile de prin tara, am sunat si eu la federatie. Un meci care trebuia sa apara pe platforma de unde îmi iau si eu si îmi pregatesc jocurile, cel dintre Bacau si Fagaras, nici azi nu este acolo. Ba ca s-a stricat nu stiu ce, ba ca memoria. Sa vedem daca apare si meciul acesta de la Buzau. Poate s-a stricat ceva si la meciul pe care Bacau l-a avut cu Baia Mare. Deja încep sa nu mai apara meciuri din play-out. Noi am jucat meci de meci, nu a contat adversarul, am încercat sa scoatem maximum. Am facut-o si pentru mine ca antrenor, dar si pentru jucatori, sa creasca. În schimb, alte echipe si-au ales doar meciurile importante si doar acolo au jucat. În rest, au facut un anti-handbal. Asa a fost si la Minaur – Buzau. Noi am fost si acolo si am luptat, dar Buzaul a mers fara mai multi jucatori, au declarat ca au patru accidentati,. Dar ei si-au ales meciul de acasa si au facut tot posibilul sa bata Suceava. Acesta este anti-handbal si asa nu vom putea creste niciodata, nici noi antrenorii si nici jucatorii tineri”.

Suntem vânati, urmeaza un meci foarte greu la Bacau. Nu au jucat un campionat întreg,  acum au început sa joace, chiar nu-mi dau seama cum. Suntem sub buget decât alte echipe, dar asta nu înseamna ca trebuie sa fim bagati sub altii”, a mai spus tehnicianul.

Arbitri si conducatori la HC Buzau in acelasi timp

Adrian Chirut a mai spus ca arbitrii Georgian Baducu si Razvan Voicu, oficiali la HC Buzau, au facut „show” în timpul partidei: „Stie toata Liga Nationala, nu au cum doi arbitri în activitate sa conduca o echipa (n.r. Baducu – Voicu). Si s-au dat si în spectacol în aceasta seara. Unul pe banca tehnica si altul în tribuna. Au facut un show de neexplicat. Nu stiu daca este posibil asa ceva într-o alta liga din Europa, arbitri în activitate sa fie oficiali la un club în acelasi timp. Sunt la început de drum, sufar foarte mult, iar când vad astfel de lucruri… Am tacut mult, as dori mai multa atentie si din partea Federatiei”.

La 10 goluri diferenta nu mai poti comenta arbitrajul

Dupa dezvaluirile lui Adrian Chirut, reporterii de la Prosport au stat de vorba si cu Georgian Baducu, presedintele echipei HC Buzau. A fost un arbitraj cât se poate de corect, jocul a fost condus de doi arbitri care au valoare. Ei sunt internationali si fiind un meci cu implicatii la retrogradare, probabil de aceea au fost delegati. La 10 goluri diferenta nu mai poti comenta arbitrajul. Daca nu faceam niste schimbari pe final, poate ca erau si mai multe diferenta pe tabela. Ce poti sa comentezi la acest scor? Este treaba lor ca vorbesc de arbitraj, ar trebui sa se uite la cele 10-15 ratari singur cu portarul”, a declarat echipei din Buzau. Georgian Baducu a a vorbit în acelasi timp si despre calitatea de arbitru. „Am hârtie depusa la federatie si nu am arbitrat la Liga Zimbrilor. Iar la feminin nu am avut niciun meci în 2019. Care ar fi legatura daca as arbitra la feminin, care ar fi conflictul de interese? Suntem la prima liga, nu suntem la judet. Aici toate meciurile se filmeaza, sala a fost plina. Am avut 10 goluri diferenta, despre ce vorbim? Ma frapeaza ca la pauza, când era egal, îi felicitau pe arbitri, le faceau OK, erau multumiti. La pauza a fost bine, iar când au luat bataie la 10 goluri nu a mai fost bine. Mi se pare ca sunt putin tendentiosi.

CSU Suceava a coborat pe loc retrogradabil direct

CSU Suceava a incheiat turul play-out-ului Ligii Zimbrilor pe loc retrogradabil. Echipa condusa de Adrian Chirut si Iulian Andrei a coborat pe pozitia a 5-a in clasamentului turneului pentru mentinerea pe prima scena a handbalului masculin romanesc, dupa ce a pierdut duminica seara, pe terenul celor de la HC Buzau, cu scorul de 20-28. Cele doua formatii au mers umar la umar pana in minutul 15, cand gazdele s-au desprins pentru prima data la doua goluri, dupa ce Asoltanei marca pentru scorul de 6-4. Costea a intors situatia de pe tabela la 8-10, in minutul 25, insa pauza a consemnat egalitate: 11-11. Pe fondul unei inferioritatii numerice, universitarii au pierdut ritmul in debutul reprizei secunde, cand buzoienii s-au distantat la patru lungimi odata cu golul de 16-12 inscris de iranianul Nosrati. Gazdele au marit si mai mult diferenta in ultimele zece minute de joc, cand au dus scorul de 20-16 la 28-20, cat arata tabela de marcaj la fluierul final.

CSU Suceava: Andrei, Erhan – Burlacu (4 goluri), Golubovic (3), Adomnicai (3), Costea (3), Baican (3), Dragnea (2), Tirzioru (1), Petrea (1), Ciubotariu, Olariu, Ionescu, Soldanescu, Lakovic, Sandu.

Rezultatele etapei a V-a:

CSM Bacau – Minaur Baia Mare 32-26

HC Buzau – CSU Suceava 28-20

CSM Fagaras – Universitatea Cluj 29-22

Echipa M V E I Gol Pct.
1. CSM Bacau 5 4 0 1 131-116 13
2. Minaur Baia Mare 5 2 1 2 143-127 12
3. CSM Fagaras 5 3 0 2 122-114 12
4. HC Buzau 5 3 0 2 126-115 11
5. CSU Suceava 5 2 1 2 126-133 11
6. Universitatea Cluj 5 0 0 5 109-152 0

In urmatoarea runda din play-out, formatia suceveana va evolua miercuri, cu incepere de la ora 18.30, pe terenul celor de la CSM Bacau.

La finalul turneului play-out, primele doua clasate vor ramane in Liga Zimbrilor, ocupantele locurilor 3 si 4 vor ajunge la baraj, iar ultimele doua echipe vor retrograda direct in Divizia A.