Chindia Târgovişte – Foresta Suceava: 6-0

Foresta a suferit o noua umilinta in Liga a II-a. Sambata, in etapa a V-a de campionat, echipa suceveana a incasat un set, scor 0-6, pe terenul Chindiei Targoviste, la finalul unei meci in care trupa lui Florin Cristescu a comis trei penalty-uri, iar portarul Sebastian Bilba a fost eliminat inca din minutul 26.

Gruparea damboviteana a inceput ofensiv, iar deschiderea scorului a venit in minutul 12, cand Bilba l-a faultat in careu pe Martac cu pretul unui penalty si a unui cartonas galben, iar Cherchez a inscris de pe punctul cu var de la 11 metri. Bilba a comis-o din nou in minutul 26, cand a fost eliminat pentru al doilea galben, dupa un fault asupra lui Batfoi in interiorul suprafetei de pedeapsa. Honciu l-a invins din penalty pe nou-intratul Dohotariu, iar Chindia intra la pauza cu un avantaj de doua goluri, dupa o prima repriza in care oaspetii s-au apropiat cu greu de poarta lui I. Popescu. Antrenamentul cu public al trupei antrenate de Nicu Croitoru a continuat in repriza secunda, Cherchez ducand scorul la 3-0 in minutul 51, cu un sut la coltul scurt din interiorul careului. Cel mai frumos gol al intalnirii a fost semnat de Liviu Mihai, mijlocasul targovistenilor marcand in minutul 62 cu o executie in forta de la peste 25 de metri. Cherchez a bifat apoi hattrick-ul cu o lovitura de cap, iar Negut a inchis tabela in minutul 89, dintr-un penalty obtinut tot de el.

S-a terminat 6-0, iar Foresta ramane cu “lanterna rosie” in brate, fara niciun punct acumulat in primele cinci etape si un golaveraj de rasul curcilor: 1-39.

Vezi o galerie FOTO realizata de Catalin Clopotaru!

Chindia Tagoviste: Popescu (’46 Aioani) – Martac, Ciobotariu, Vatavu, Dumitrascu, Neicutescu (’71 Negut), L. Mihai, Honciu, Stoica, Batfoi (’71 Pencea), Cherchez.

Foresta Suceava: Bilba – Vatamaniuc, Masella (’79 Bolocan), Diallo, Tacu, Bosanceanu, Rata, Cerlinca, Stanescu, Scutariu (’26 Dohotariu), Coroama (’67 Buliga).

19Olimpia Satu Mare2862201960-410

In urmatoarea runda de campionat, Foresta va primi sambata, cu incepere de la ora 11.00, pe stadionul Areni, vizita nou-promovatei Metaloglobus Bucuresti.