VIDEO | Chindia Târgovişte – Foresta: 2-1

Foresta a pierdut pe mana arbitrului la Targoviste, in cadrul etapei a XXV-a din Liga a II-a. Formatia suceveana a cedat sambata, in fata Chindiei, cu scorul de 1-2, la sfarsitul unui meci stricat in minutul 56 de centralul Nicolae Botas.

Plecata la Targoviste cu gandul de a se redresa in ochii suporterilor, trupa antrenata de Cristi Popovici si-a creat prima ocazie de gol in minutul 2, cand Cerlinca a centrat de pe partea stanga, Rusu a reluat cu capul, dar Cabuz a respins de langa bara. Cu un joc compact in aparare, prin care le-a inchis spatiile dambovitenilor, “galben-verzii” au deschis scorul pe stadionul “Eugen Popescu” la jumatatea primei reprize. Mihalachioaie a trimis o centrare de pe partea dreapta, Cabuz a iesit gresit, iar Bogdan Rusu a marcat cu o lovitura de cap peste goalkeeperul Chindiei. Gazdele au avut o mare sansa de a egala in minutul 33, cand Niga a fost salvat de bara la un sut din sapte metri trimis de Negut. Liviu Mihai l-a incercat apoi pe Niga cu un sut din afara careului, dar portarul sucevean a retinut cu siguranta si Foresta a intrat in avantaj la pauza.

Formatia targovisteana a iesit mult mai determinata de la cabine, dar Negut a finalizat cu capul pe langa tinta o centrare a lui Patru. De partea cealalta, echipa antrenata de Cristi Popovici a incercat sa tina de rezultat dupa pauza, dar planurile “galben-verzilor” au fost date peste cap in minutul 56, cand s-a petrecut cea mai scandaloasa faza a meciului. Druga a preluat o mingea la marginea propriului careu, a pasat “acasa” pentru Niga, moment in care Patru a intrat in fata fundasului sucevean, simuland o lovitura in calcai. Fara sa se consulte cu asistentul de pe acea parte, centralul timisorean Nicolae Botas i-a aratat direct cartonasul rosu lui Druga si a dictat lovitura libera pentru Chindia, spre stupoarea taberei sucevene, care a protestat in zadar vreme de trei minute. Colac peste pupaza, gazdele au egalat din acea lovitura libera. Patru a executat cu pamantul pe langa zid, Niga a respins mingea cu piciorul, apararea suceveana nu a reusit sa indeparteze pericolul, iar Cherchez a inscris cu o voleu la coltul scurt, scor 1-1. Au urmat alte doua minute de proteste ale jucatorilor suceveni si ale antrenorului Cristi Popovici la adresa arbitrului Botas, “galben-verzii” fiind convinsi cu greu sa reia meciul.

Popovici: “Centralul a gresit la eliminare. Acolo s-a rupt tot”

Cred ca centralul Botas a gresit la eliminare, iar de acolo s-a rupt tot”, avea sa declare la sfarsitul meciului de sambata, antrenorul Cristi Popovici.

Vizibil frustrati, oaspetii au inceput sa incaseze cartonase galbenele dar si un nou gol, in minutul 73, cand golgheterul dambovitenilor, Cherchez, a facut dubla, dupa ce a scapat din marcaj si a inscris din 3 metri la finalul unei faze colective de atac. Cu un om in minus, Foresta a fortat egalarea la cateva faze fixe de care a beneficiat pe final, dar lovitura libera executata de Rusu a trecut peste poarta, iar reluarile lui Al. Mutu si Lung au fost blocate. Chindia Targoviste – Foresta Suceava s-a terminat 2-1, iar formatia antrenata de Cristi Popovici se scufunda in clasamentul Ligii a II-a, ajungand tocmai pe locul 12.

Chindia Targoviste: Cabuz – Martac, Ispas, C. Dinu, Dumitrascu – L. Mihai, Pencea (‘67 C. Stoica)- Patru, (‘88 Saftescu), Honciu, Cr. Negut – Cherchez (‘85 Nisipeanu). Antrenor: Nicolae Croitoru.

Foresta Suceava: Niga – Al. Mutu, Asanache, Lung – Mihalachioaie, Stanescu (’84 Grumezescu), Dumitriu, Druga – Cerlinca, Bg. Rusu, Vraciu (’80 Cainari). Antrenor: Cristi Popovici.

Foresta a fost incurajata la Targoviste de patru fani suceveni

La meciul dintre Chindia si Foresta au asistat 1.300 de spectatori, printre care si patru fani suceveni, care s-au deplasat la Targoviste cu trenul, via Bucuresti. “Orasele cu traditie în fotbal merita mai mult decât ce au în momentul de fata. Am vazut un meci frumos, cu multa lume în tribune, peste multe jocuri din Liga I”, au declarat fanii suceveni pentru dbsport.ro.

CSM Ramnicu Valcea – Academica Clinceni 0-3
Dacia Unirea Braila a stat in aceasta runda.