CF Brăila – Rapid: 1-1

Liga 2. Braila - Rapid

Rapidul a pus capat unei serii de patru infrangeri consecutive dupa ce a remizat vineri, scor 1-1, pe terenul formatiei CF Braila, intr-un meci contand pentru etapa a II-a din cadrul play-off-ului Ligii a II-a.

Prima repriza a fost saraca in faze de poarta, singura ocazie de gol fiind consemnata in minutul 17, cand Negru a scapat singur cu portarul brailean, dar a fost deposedat in ultimul moment de Petean.

Jocul s-a animat dupa pauza, gazdele trecand pe langa deschiderea scorului in minutul 58, la o faza in care Nita a sutat din marginea careului in bara transversala, mingea a ajuns apoi la nou-intratul Novello, dar executia italianului a fost resprinsa de pe linia portii de catre Soare. Pe contraatac, Golofca, cel mai activ jucator de pe teren, ii putea trimite in avantaj pe “ceferisti” in minutul 60, dar sutul mijlocasului sucevean a fost respins cu piciorul de portarul Mitrea. Golurile aveau sa vina in ultimele cinci minute ale intalnirii. Brailenii au punctat primii in minutul 86, cand Novello a finalizat cu o executie spectaculoasa din opt metri o centrare venita de la Dima. Rapidistii au crezut insa in sansa lor pana la final, reusind sa restabileasca egalitatea in minutul 90, cand Mitrea a scapat mingea in fata, iar nou-intratul Marinkovic, aflat pe faza, a trimis-o in plasa. In minutele de prelungire, gazdele au avut sansa victoriei la o lovitura de cap, dar CF Braila – Rapid s-a terminat 1-1, un rezultat echitabil intre doua formatii care se chinuie sa supravietuiasca in Liga a II-a.

CF Braila: Mitrea – Nita, Bârsanel, Ghiocel, Necoara – Petean, Spataru, Dojcinovic, G. Iordache (’56 Dima) – B. Ungureanu, Puscasu (’46 Novello).

Rapid Suceava: Rohetki – D. Balan, R. Sava (’90 Ferariu), R. Soare, Al. Apostol – Onciu, Sumanariu, Gheorghiciuc – Golofca, M. Negru (’65 Marinkovic), Buziuc.

A fost un meci pe care l-am dominat, dar am ratat o sumedenie de ocazii, patru singuri cu portarul. Astazi am pierdut doua puncte, nu am castigat unul. Totusi este bun si acela, tinand cont ca acest egal vine dupa o serie de patru infrangeri” – antrenorul echipei sucevene, Bogdan Tudoreanu.