Cetatea Tg Neamţ- Rapid: 2-3

Divizionara a treia Rapid Suceava a bifat a doua victorie consecutiva in partidele de verficare disputate in aceasta iarna, dupa ce s-a impus, astazi, cu scorul de 3-2, pe terenul colegei de serie Cetatea Targu Neamt, la finalul unui meci in care “ceferistii” si-au creat o multime de ocazii de gol, printre care si trei bare.

Intrata pe teren cu un moral bun, dupa victoria de vinerea trecuta, 2-1 cu Aerostar Bacau, echipa pregatita de Ioan Radu a deschis scorul inca din minutul 10, cand Pascanut a centrat in gura portii adverse si Golofca a marcat cu o executie la coltul scurt. “Ceferistii” aveau sa-si dubleze avantajul la jumatatea primei reprize, cand Ionut Plamada l-a executat pe portarul advers cu un sut in viclu din afara careului.

De partea cealalta, nemtenii au avut o prima sansa de a inscrie in minutul 30, cand goalkeeperul Pascal a parat o lovitura de la 11 metri acordata in urma unui hent comis de Ghiviziu. Golul avea sa pice in cele din urma in poarta suceveana in minutul 35, cand acelasi Pascal a agatat un adversar in careu, centralul intalnirii a aratat din nou punctul cu var si Cetatea a redus avantajul oaspetilor la un singura reusita.

Repriza secunda a inceput cu formatia nemteana in atac, gazdele reusind sa egaleze la 2-2 in urma unui sut din afara careului. Trupa lui Ioan Radu nu a predat insa armele sub Cetatea Neamtului, astfel ca, in minutul 82, nou-intratul Zaremba a adus golul victoriei, dupa ce a finalizat cu latul o centrare venita de la Liutec.

Rapid Suceava: Pascal – Ghiviziu, Sava, F. Plamada, Spatar – Golofca, Dumitriu, I. Plamada, Olariu – Pascanut, Liutec. Au mai intrat: Artenie – A. Ciurla, Ailenei, Zaremba, Corban, Vitel, Tugui si Bagu.

Asa cum spuneam si dupa amicalele cu Ceahlaul, eu am convingerea ca putem termina campionatul in prima jumatate a clasamentului, chiar si in conditiile in care mizam pe o echipa foarte tanara in retur”, a declarat tehnicianul Ioan Radu dupa cea de-a doua victorie consecutiva obtinuta de “alb-visinii”.

Update: In urmatorul amical, Rapid va juca sambata, de la orele 11.00, pe terenul formatiei Petrotub Roman.