Cetatea Tg Neamț- Rapid: 0-1

Rapid Suceava a revenit pe făgaşul victoriei, după ce s-a impus, cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat din penalty, pe terenul formatiei Cetatea Târgu Neamţ, într-un meci contând pentru runda a 12-a a Ligii a 3-a.

Scoasă de pe traiectoria promovării după cele două înfrângeri consecutive suferite în rundele precedente, trupa antrenată de Bogdan Tudoreanu a luat cu asalt poarta gazdelor înca din debutul jocului, prima şansa de gol a “ceferiştilor” venind în minutul 12, când goalkeeperul neamţean a intervenit providenţial la o lovitura liberă executată de Semeghin. Peste numai sase minute, formaţia suceveană a primit o lovitură grea, a rămas cu un jucator mai puţin pe teren, după ce portarul Pascal a fost trimis printre spectatori de către centralul Adrian Vizireanu în urma unui fault clar comis din postura de ultim apărător şi speranţele oaspeţilor păreau să se năruie. Rapidiştii nu au făcut însă pasul înapoi, iar în ciuda inferiorităţii numerice de pe gazon, şi-au mai trecut în cont alte trei oportunităţi de gol până la pauză, irosite însă de Şuleru, Sumanariu şi I. Plămadă.

Insisţenţa “alb-vişiniilor” avea să fie răsplătită în minutul 56, când Oniu (foto) a reuşit să deschidă scorul după ce a transformat o lovitură de pedeapsă acordată în urma unui henţ săvărşit de gazde. Mai mult, peste cinci minute, s-a restabilit şi egalitatea numerică din teren, după ce Usturoi a fost eliminat în urma unui fault urât asupra lui Sumanariu. Oaspeţii îşi puteau dubla avantajul cu zece minute înainte de final, când Semeghin a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, centralul a indicat din nou punctul cu var, dar acelaşi Oniu a ratat al optulea penalty primit de “ceferişti” în acest tur de campionat, trimiţând o scăriţă ce a trecut peste transversală. Trupa lui Bogdan Tudoreanu a continuat să se întreacă în ratări şi în ultimele minute ale jocului, cand nou-intratul Golofca a irosit două şanse monumentale de la închide definitiv conturile. Scor final 1-0 şi rapidiştii suceveni rămân alături de trioul fruntaş al seriei, cu trei etape rămase de jucat la pauza de iarnă.

Rapid Suceava: Pascal, Oniu, Hrimiuc, Fl. Plămadă, Spătar – Bosancu, Stănescu, Sumanariu, Semeghin – I. Plămadă, Şuleru. Antrenori: Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu. Au intrat: Prutean, Golofca, Ionesi, Doroftei.