Cetatea – FCM Bacau: 0-3

Cetatea Suceava a pierdut la scor de neprezentare primul amical mai puternic susţinut în această vară. Într-un meci programat astăzi de la ora 11:00 pe stadionul Nada Florilor din Fălticeni, echipa pregătită de Ioan Radu a cedat cu scorul de 0-3 în faţa formaţiei FCM Bacău.

Băcăuanii au început în forţa primul meci de verificare din acest sezon şi au deschis scorul încă din minutul 5, la capătul unei faze construite de suceveanul Dutciuc. Fostul elev al lui Ioan Radu de la Aerostar şi-a mai trecut în cont două ocazii fără a reuşi însă să înscrie. Singurele acţiuni ofensive ale Cetăţii în prima repriză i-au aparţinut lui Homneac, atacantul rătând în două rânduri şansa egalării. FCM Bacău a continuat forcingul şi după pauză, iar în minutul 50, băcăuanii şi-au majorat avantajul prin Radu. Cetatea şi-a mai trecut în cont o singură ocazie prin Zaremba, însă scorul final a fost stabilit de oaspeţi. După un sfert de oră după ce a fost introdus în teren, băcăuanul Cojocaru l-a învins pe Zaharia cu un şut direct în vinclu, de la 25 de metri. În următorul amical, Cetatea va întâlni joi de la ora 18:00 la Fălticeni divizionara a treia, FC Panciu.