Ceahlăul – Rapid Suceava: 1-0

Amical. Ceahlaul - Rapid 1-0

Rapid Suceava a suferit prima înfrângere de la startul pregătirilor de iarnă, după ce a pierdut la limită, cu scorul de 0-1, în faţa prim-divizionarei Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci amical desfăşurat sâmbătă după-amiază pe terenul II al complexului de sub Pietricica.

Bogdan Tudoreanu a renunţat la experimentele din precedentele amicale şi a aliniat contra Ceahlăului cel mai bun prim “11” pe care l-a avut la dispoziţie, iar “ceferiştii” au jucat cu tupeu în prima repriză, când şi-au trecut în cont patru ocazii de gol prin Sumanariu, Golofca, Ghiorghiciuc şi Semeghin, ultimul nimerind în minutul 42 bara transversală a porţii nemţene cu o execuţie din interiorul careului.

În repriza secundă, odată cu schimbările efectuate de ambele formaţii, Ceahlăul a avut ceva mai multă consistenţă în joc, reuşind să marcheze unicul gol al întâlnirii în minutul 60, când grecul Sialmas a deviat cu capul la colţul scurt o lovitură liberă executată de Stana. Pe final, nemţenii îşi puteau dubla avantajul, dar portarul Roheţki s-a opus golului într-o situaţie de unu la unu cu ex-stelistul Aldea.

Ceahlăul Piatra Neamț: Jovic – Rusu, Gorea, Cazan, Slavickas – Gheorghiu, Tabacariu, Margina – Popadiuc, Balint, Ştefănescu. Antrenor: Ze Maria. Pe parcurs au mai intrat: Vono – Chirieletti, Mateciuc, Wellyson, Rafael, Aldea, Stana, Drăghiceanu, Cârjan şi Sialmas. Celălalt sucevean din lotul nemţenilor, Marius Onciu, a stat în tribune.

Rapid Suceava: Roheţki – Bălan, Ferariu, Sava, Semeghin – Apostol, Sfrijan, Sumanariu – Golofca, Buziuc, Tiron. Antrenor: Bogdan Tudoreanu. Au mai intrat: Gheorghiciuc, Negru, Moroşanu, Spătar, Săvoaia şi Vornicu. Velescu, Bâgu, Plecanciuc, Marinkovic şi portarul Pascal nu au făcut deplasarea la Piatra Neamţ din cauza problemelor medicale.

“Sunt mulţumit de cum s-au prezentat băieţii la acest joc. Am avut motivaţie, am avut o posesie bună, am făcut pressing, ne-am creat multe ocazii în prima repriză. Singurul lucru care ne-a lipsit a fost golul. Cu excepţia fazei golului şi a ocaziei de pe final, Ceahlăul nu ne-a surprins cu nimic”, a precizat antrenorul Bogdan Tudoreanu.

Înfrângerea de sâmbătă cu Ceahlăul a fost prima înregistrată de Rapid în intersezon, după un şir de trei victorii şi două remize: 4-1 cu Bucovina Rădăuţi, 4-0 cu Şomuz Fălticeni, 4-1 cu FC Bucovina Pojorâta, respectiv 3-3 cu Aerostar Bacău şi 1-1 cu FCM Dorohoi.

Semeghin şi compania vor reveni miercuri la Piatra Neamţ pentru un meci amical în compania colegei de serie, SC Bacău. Pentru “ceferiştii” seria meciurilor de verificare se încheie sâmbăta viitoare, cu un ultim test pe terenul celor de la FCM Dorohoi. (Foto: Gelu Crăcană)