VIDEO| Ceahlăul – Rapid Suceava: 0-0

Ceahlaul - Rapid Suceava

Rapid a ajuns la trei rezultate de egalitate consecutive de la reluarea campionatului Ligii a II-a, dupa ce a incheiat nedecis, scor 0-0, si jocul sustinut sambata, pe terenul Ceahlaului Piatra Neamt, in etapa a XXII-a.

Fara prea multe solutii in lot, antrenorul Costel Ilie a abordat duelul cu ultima clasata cu trei juniori in formula de start si o improvizatie pe postul de fundas stanga, acolo unde Ionut Plamada a trebuit sa preia sarcinile lui Dorin Semeghin, suspendat la meciul de sub Pietricica. Pe fondul unui joc de lupta, pe un gazon moale care a incurcat ambele echipe, prima faza periculoasa a apartinut gazdelor, Lupei pierzandu-se cu firea in careu in momentul sutului. La poarta opusa, Balan a centrat in coltul careului mare pentru Boiciuc, dar executia atacantului adus de la CSMS Iasi a trecut putin peste transversala.

La sapte minute dupa pauza, acelasi Boiciuc a sutat violent de la 25 de metri, dar mingea a trecut putin pe langa poarta aparata de Barna. Fara antrenorul Stefano Maccoppi pe banca, italianul fiind suspendat, Ceahlaul a expediat primul sut pe spatiul portii adverse in minutul 55, cand Margina a trimis slab din lovitura libera in bratele lui Hantascu. Pe final, formatia nemteana a fortat golul victorie, la o suita de cornere la poarta “ceferistilor”, fara niciun efect pe tabela. Ceahlaul – Rapid CFR s-a terminat 0-0, iar sucevenii raman pe locul 9 in clasament seriei intai, cu 13 puncte mai mult decat adversara de sambata.

Ceahlaul Piatra Neamt: Al. Barna – Cerra, Castells, Napoli, P. Galan, Hidalgo, B. Gomis, Lupei (’56 Draghiceanu), Mitrofan, Mendy (’56 Rodriguez), Margina. Antrenor: Stefano Maccoppi.

Rapid Suceava: Hantascu – D. Balan, Dudea, Velescu, I. Plamada – Aeroaiei (’77 Danila), Sfrijan – Al. Apostol (’71 Jitariuc), M. Negru (’80 T. Galan), Ghiorghiciuc – Boiciuc. Antrenor: Costel Ilie.

E un rezultat echitabil. Prima repriza ne-a apartinut noua, a doua a fost a gazdelor. Ne-au lipsit trei jucatori importanti, Semeghin, Golofca si Sandu, iar baietilor care au jucat nu am ce sa le reprosez. A fost un meci de lupta, de angajament fizic, pe un teren greu”, a declarat Costel Ilie.

Farul Constanta – SC Bacau (marti)
Dacia Unirea Braila a stat in aceasta runda.