Ceahlăul – Bucovina Pojorâta: 0-4

Liga 2 - Ceahlaul - Pojorata

Bucovina Pojorata a reintrat in carti pentru mentinerea in Liga a II-a, dupa ce a castigat sambata, cu un categoric scor de 4-0 (1-0), pe terenul celor de la Ceahlaul Piatra Neamt, intr-un meci contand pentru etapa a 3-a din play-out.

Doar cu varianta victoriei pe ordinea de zi, trupa antrenata de Danut Mandrila a inceput in forta intalnirea de sub Pietricica, reusind sa deschida scorul inca din minutul 10, cand Paslaru a finalizat cu capul o centrare de pe partea dreapta. Fara antrenor si cu doar patru seniori in formula de start, formatia nemteana si-a creat o singura ocazie de gol in prima repriza, la o lovitura cu capul trimisa slab de Mitrofan.  Prefatat de un penalty obtinut si irosit de Cainari, golul doi a venit la jumatatea partii secunde. Coman a patruns în careu, a sutat la poarta, Barna a respins in fata, mingea a ajuns din nou la atacantul Pojoratei, care a inscris din a doua incercare. Cu un plus la capitolul pregatire fizica, “alb-albastrii” si-au securizat victoria pe final de joc. Coman a reusit dubla in minutul 88, cu o executie simpla din sase metri, iar Jugaru a inchis tabela de marcaj la 0-4 in prelungiri cu o scarita peste portarul Barna.

E prima victoria in deplasare obtinuta de Bucovina Pojorata in actualul sezon.

Ceahlaul: Barna – Hebristean, Calin, Mitrofan, Amariei – Tabacariu, Copot-Barb – Lupei, Draghiceanu, Margina – Nedelcu (‘46 Antim).

Bucovina Pojorata: Pop – D. Cristescu, Rauta, Jarda, Acostachioaie – Paslaru, Vl. Stanescu (‘56 Nutescu), Jugaru, Cainari (‘55 Juncanaru) – Buhacianu (‘76 Dutica), M. Coman. Antrenor: Danut Mandrila.

Nu s-a pus problema învingatoarei. Am controlat jocul din primul pâna în ultimul minut si am mai ratat câteva ocazii foarte mari, printre care si un 11 metri. Daca nu reuseam sa câstigam, mai ales stiind problemele celor de la Piatra Neamt, sansele noastre erau din ce în ce mai mici. Asa am reintrat si noi în carti pentru evitarea retrogradarii. Ne vom juca sansa pâna la capat. Etapa de etapa parca sansele noastre au mai crescut”, a declarat antrenorul Danut Mandrila dupa victoria de sambata.

5Ceahlaul Piatra Neamt100010030-300

La finalul play-out-ului, primele doua clasate vor ramane in Liga a II-a, ocupanta locului 3 va disputa un baraj pentru salvarea de la retrogradare cu ocupanta locul 3 din play-out-ul seriei de vest, in vreme ce ultimele trei clasate vor retrograda direct in esalonul trei.