Campioana remizelor

Cetatea incheie luna septembrie in zodia egalurilor. Trupa pregatita de Ioan Radu a inregistrat astazi a patra remiza din actuala stagiune, 2-2 pe terenul celor de la FC Snagov, la finalul unui meci in care a condus in doua randuri pe tabela de marcaj.

Intrati pe gazon cu un moral ridicat dupa victoria obtinuta in runda precedenta, “alb-albastrii” au deschis scorul in minutul 18, prin mijlocasul Florin Apetri. Decarul oaspetilor si-a incununat prezenta cu numarul 100 in tricoul formatiei sucevene cu un gol magistral inscris dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, acordata la un fault asupra lui Tomaz.

Cuprinsi de euforia deschiderii scorului, Bernard si compania a clacat zece minute mai tarziu, cand Zeciu ii surprinde pe stoperii suceveni cu o pasa in adancime, mingea ajunge la Petrea si mijlocasul gazdelor egaleaza cu un sut pe langa portarul Pascal. Cetatea a replicat dupa o faza de manual in minutul 41, cand Halip centreaza din banda stanga, Plecanciuc reia cu capul din marginea careului mic si oaspetii intra in avantaj la cabine.

Repriza secunda a inceput cu garda jos si nou intratul Radulescu semneaza prima ocazie a gazdelor in minutul 48, atacantul ilfovean trimitand la o palma de poarta adversa. Prima ora de joc se incheie cu suturile lui Ene si Petrescu, respinse succesiv de apararea suceveana, pentru ca, pe contraatac, Homneac sa fie deposedat in ultimul moment din drumul spre golul 3. Cantonata in defensiva, Cetatea a scapat din nou basma curata in minutul 68, cand acelasi Ene executa peste transversala o lovitura libera de la 20 de metri.

Momentul crucial al meciului avea sa se petreaca in minutul 77, cand Palimaru rateaza din pozitie de unu la unu cu goalkeeperul advers, iar la faza imediat urmatoare, Apetri primeste cel de-al doilea cartonas galben si Cetatea se vede nevoita astfel sa renunte la orice valente ofensive.

Cu un jucator in plus pe gazon, echipa din Snagov impinge jocul in jumatatea adversa, si Petrescu restabileste egalitatea in minutul 81, trimitand balonul in plasa dupa o faza de biliard plecata din gheata lui Zeciu. Golul gazdelor avea sa inchida practic partida, secventele de final consemnand un joc anost la mijlocul terenului, doua echipe epuizate fizic si o remiza echitabila: 2-2.

Cu sapte puncte stranse in sapte etape, Cetatea asteapta vizita “gastii nebune” de pe locul 15 in clasamentul seriei.

FC Snagov: Măcelaru – Dumitru, Zeciu, Cozma, Florea – Petrea, Balauru, Cataramă, G. Ene – Pricop, Petrescu. Antrenor: Mihai Stoica. Au mai intrat: Radulescu, Nistor si Beresoae.

Cetatea Suceava: Pascal – Cososchi, Feraru, Bernard – Plecanciuc, Apetri, Homneac, Tomaz, Halip – Pălimaru, Azaharioaei. Antrenor: Ioan Radu. Au mai intrat: Hapiuc, Jalba si Ailenii.