Rădăuţi – Petrotub: 0-5

Ice bucket” pentru Bucovina Radauti. “Galben-albastrii” au incasat sambata, pe stadionul „Municipal”, cea mai drastica infrangere in fata propriilor suporteri de la promovarea in Liga a III-a: 0-5 cu Petrotub Roman.

Trupa lui Daniel Stoica a avut prima ocazie clara de gol in minutul 35, cand Botusan a ratat incredibil din cinci metri, cu poarta goala, dupa o respingere in lateral a portarului advers. La faza imediat urmatoare, romascanii au deschis scorul prin Druga, care a executat imparabil o lovitura libera de la 17 metri. Mai mult, in ultimul minut inainte de pauza, Hrimiuc a gafat o minge in defensiva, iar Druga si-a trecut in cont dubla dupa ce l-a lobat pe portarul Bejenariu.

Radautenii au incercat sa revina in joc dupa pauza, dar au avut ghinion, Negrut sutand in bara in debutul reprizei secunde. Gazdele cu ocaziile, oaspetii cu golurile, Druga bifand hattick-ul in minutul 65. In ultimele zece minute de joc, romascanii au mai punctat de doua ori pe contraatac, prin Harbuzaru si Tapu. Scor final 0-5.

Bucovina Radauti: Bejinariu – Vitu, Hrimiuc, Aghiorghiesei, C. Ciurla – Botosan, Filip, Zaremba, Netbai – I. Matei, Popescu. Antrenor: Dan Stoica. Au mai intrat: Negrut, Fl. Gucianu, A. Ciurla si Julei, ultimul adus recent de la Dinamo Onesti.

Jucatorii radauteni vor fi bagati in sedinta dupa infrangerea usturatoare de sambata, a anuntat managerul Manuel Costache. “Este cel mai prost meci pe care l-am facut de cand jucam in Liga a III-a. Dan Stoica este foc si para. Luni vom avea o sedinta cu jucatori. Trebuie luate masuri pentru ca nu se poate sa ai o asemenea atitudine la primul meci de acasa. Imi place sa cred insa ca acest 0-5 a fost doar un accident, tinand cont de ce am jucat in amicale si de rezultatul de la Pascani, de unde putine echipe vor pleca cu puncte”, a spus Manu.

Stiinta Miroslava – Ceahlaul II 1-0
Sporting Liesti a stat in aceasta runda.

8 Comentarii

1. Am fost la meci si nu mi-a placut deloc echipa din Radauti. Pentru moment, pun aceasta umilinta pe seama indisponibilitatilor din echipa gazda. Si eu vreau sa cred ca a fost doar un accident. Asta, doar daca pe viitor:
    – atacantii radauteni vor intelege ca in fotbalul de astazi, faza defensiva incepe cu ei. Am vazut de nenumarate ori cum fundasii centrali adversi pasau scurt cu inchizatorul lor (nr.5) care venea la primire fara om, prelua, se intorcea nestingherit cu fata la joc si cauta cu privirea omul liber. In ziua de astazi, cei doi atacanti trebuie sa faca pressing la fundasii centrali astfel incat sa-i determine pe acestia sa joace cu minge lunga;
    – am mai scris aici si in urma cu doi ani, dupa un meci in care Vitu a fost folosit in partea dreapta, iar meciul respectiv a fost pierdut. Vitu nu este un jucator slab, imi place de el , dar in centrul liniei defensive. Sta bine in teren, are gabarit,dubleaza bine, anticipeaza bine. Problema numarul 1 a lui Vitu este viteza. Asa cum am mai scris si in urma cu doi ani, scriu din nou si astazi : Vitu nu poate juca in partea dreapta . Acolo este nevoie de un jucator cu un alt profil. Druga de la Roman, la umilit rau de tot si eu nu cred ca baiatul este vinovat. S-a vazut inca din prima repriza ca este depasit in viteza de Druga;
    – in meciul cu Roman, Radauti-ul a avut mari, mari probleme sa castige mingea a doua. E o problema si poate fi corectat la antrenamente;
    – pana si la liga IV -a am vazut terenuri mai bune ca la meciul cu Roman. Sarea mingea din jucatori, din cauza terenului, de parca nu ar fi fost jucatori de liga III-a. Sunt de parere ca ar fi trebuit udat ceva mai mult si nivelat; Pe partea tribunei , in zona tusei, se auzeau crampoanele jucatorilor de parca jucau pe asfalt.

2. meciul cu referire la vitu de acum 2 ani este cu aerostarul si a fost cistigat cu 2-1 (0-1 pauza,2-1 final).vitu a fost schimbat la pauza.vezi arhiva „gianluca vialli”

1. „suporter” de mai sus posta atunci ca „gianluca vialli”.asta am vrut sa spun.nimic de rau.face o critica obiectiva cred. si atunci si acum,doar ca atunci meciul a fost cistigat probabil la pauza si nu cred ca vitu e singurul vinovat acum.

3. Trebuia sa castige minea a doua?….au jucat cu 2 mingi??!!aaaa la Radauti se incepe cu 2 mingi-2 sanse, aaaaa am „capito”. Dar prima minge ce-i cu ea? ati imprumutat-o celor de la Roman si au varat-o in poarta de 5 ori, aaaa, ca deeee voi tot cautati a doua minge. „Vitu era depasit in viteza de Druga” ……nu din mers?? Dar marii antrenori ce faceau??? aaaa CONSTATAU si …..atat??? Sarea mingea din jucatori din cauza terenului???? sau din cauza lipsei de pregatire(tehnica individuala-se lucreaza intre 10 si 14 ani, mai ales controlul mingii).
    Concluzie: am vazut meciul, iar un nivel atat de slab nu se vedea acum 4,5 ani decat in liga a 5-a. Nivelul de incompetenta a atins paroxismul, acompaniat de orgoliu, saracie la propriu si figurat.
    Nu mai pierdeti timpul baieti, apucati-va de fotbal de placere in timpul liber, continuati-va studiile, invatati o meserie sau mergeti in Italia. Olarean a zis ca nu mai vedeti un banut. Apa sa ude terenul nu are, prime nu, echipament nu, doar NIMIC are. A zis ca faceti Radautiul de rusine si sa mergeti la Fratauti, ca de acolo va trageti.

4. ma refeream la comentariul lui gianluca vialli din 19 aprilie 2013 despre meciul radauti-aerostar.cauta in arhiva gazetasv