Bucovina Radauti – Liesti: 4-1

Bucovina Radauti a urcat pe locul 7 in clasamentul seriei intai a Ligii a III-a, dupa ce s-a impus vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, in fata celor de la Sporting Liesti, intr-un meci din cadrul etapei a XXII-a.

Galatenii au inceput mai bine, reusind sa deschida scorul la prima si singura lor ocazie, in minutul 5, prin Stoica, la o greseala in lant a defensivei gazdelor. Radautenii nu s-au panicat insa, egaland situatia in minutul 15, cand Zaremba a marcat cu un sut la coltul scurt dupa o pasa trimisa de Ionesi. Peste doar cinci minute, gazdele au trecut in avantaj dupa ce Cezar Ciurla a marcat cu capul la capatul unei faze ce a fost lucrata intens la antrenamente. Pana la pauza, Zaremba a dus scorul la 3-1, cu un sut din sapte metri, dupa o respingere in lateral a portarului de la Liesti. Scorul final avea sa fie stabilit in repriza a doua, in al doilea minut de prelungire, cand Hrimiuc a inscris cu capul dupa o centrare din faxa fixa.

La final, antrenorul-jucator Iulian Ionesi, eliminat in minutul 75 al partidei de vineri, a pus seria de sase rezultate pozitive consecutive pe seama linistei financiare care s-a instalat la echipa de fotbal din Radauti. “A fost un joc spectaculos. Pe langa cele patru goluri, am mai avut o bara si am ratat si un penalty. Nu am mai pierdut de sase meciuri, suntem pe locul 2 intr-un clasament virtual al returului, iar aceasta serie buna pe care o traversam cred ca se datoreaza si faptului ca ne-a fost deblocat bugetul de la Primarie. Tinem sa-i multumim pe aceasta cale domnului Andronachi”, a precizat antrenorul Iulian Ionesi (foto).

Bucovina Radauti: Prutean – Alecsandru, Polocoseri, Hrimiuc, C. Ciurla, A. Ciurla, Vitu, Lutac, Grecu, Zaremba, Ionesi. Au mai intrat: Stoian, Pasaila, Julei si Sabie.