Bucovina Rădăuți – KSE Târgu Secuiesc: 6-0

CSM Bucovina Radauti a inceput in forta sezonul de primavara al Ligii a III-a. Sambata, in primul meci oficial programat in acest an, formatia antrenata de Dorin Goian si Daniel Balan a realizat scorul etapei a XVII-a a campionatului, 6-0, pe teren propriu, in fata celor la KSE Targu Secuiesc.

Cu o revansa de luat dupa infrangerea din turul campionatului, formatia radauteana si-a inceput recitalul in minutul 18, cand, ajutat si de vant, Cerlinca i-a ciupit o minge portarului advers si a deschis scorul cu un sut sub transversala. Vitu a dublat avantajul de pe tabela in minutul 41, capitanului gazdelor marcand cu capul, din cinci metri, dupa o centrare de pe partea dreapta. Pana la pauza, Bucovina a dus scorul la 3-0 prin Cerlinca, care a bifat dubla dupa ce a pus o contra la o degajare a goalkeeperului covasnean si mingea s-a dus in poarta. Celelalte trei goluri au venit in ultimul sfert de ora si au fost marcate de doi jucatori intrati pe parcursul meciului. Stoian si-a facut repede simtita prezenta pe teren, marcand in minutul 75, dupa o pasa pe culoar venita de la Cerlinca. Peste doua minute, Ciobanu a oprit o minge in careu si l-a invins pentru a cincea oara pe portarul oaspetilor cu un sut plasat langa bara. Scorul final a fost stabilit de Stoian, care a inscris din interiorul careului dupa un schimb de pase cu Bosinceanu. Bucovina Radauti – KSE Targu Secuiesc s-a terminat 6-0, iar trupa lui Dorin Goian si Daniel Balan revine pe podiumul seriei.

Bucovina Radauti: Puianu – Alecsandru, Vitu, Antonesei, Coaja – Stanescu, Ungurianu – Cerlinca, Danila, Busuioc – Ionesei. Pa parcursul jocului au mai intrat: Stoian, Ciobanu, Bosinceanu si Paius.