Bucovina Rădăuți – Foresta Suceava: 4-1

CSM Bucovina a egalat o performanta veche de 60 de ani in fotbalul radautean. Trupa lui Dorin Goian si Daniel Balan a incheiat sezonul 2018/19 pe locul 2 in Seria I a Ligii a III-a. Si nu oricum, ci cu o victorie, cu 4-1, in fata Forestei, obtinuta sambata, pe stadionul “Municipal”, in ultima etapa.

Echilibrul din derbyul sucevean al seriei s-a rupt repede, la doar cateva secunde de la fluierul de start, cand centralul iesean Gabriel Mihuleac a aplicat regulamentul la sange si l-a eliminat pe capitanul Forestei, Paul Mateciuc, pentru un fault asupra lui Ungurianu, comis in postura de ultim aparator. Cu un om in minus pe gazon, reduta “galben-verzilor” a cedat in minutul 11, cand Cerlinca a deschis scorul cu un sut puternic din marginea careului mare. Peste doar trei minute, Cerlinca a trecut in rolul de pasator la golul marcat de Ciobanu, care a dublat avantajul gazdelor din sase metri, cu toata opozitia lui Logofatu. La adapostul acestui avantaj, formatia radauteana a inceput apoi sa se joace cu ocaziile de gol, iar acestea s-au razbunat la jumatatea primei reprize, cand Robert Martin i-a pus o contra lui Ionut Puianu si a inscris cu poarta goala al 16-lea sau gol stagional in tricoul Forestei. Bucovina si-a reluat sarjele ofensive pe finalul reprizei, dar Ciobanu, Ungurianu sau Cerlinca n-au mai gasit drumul spre gol pana la pauza, cand tabela indica 2-1.

Ionel Stoian dupa golul de 4-1

Ungurianu s-a revansat pentru ratarile din prima parte in minutul 52, cand a recuperat o minge in jumatatea adversa si a majorat diferenta cu un sut plasat la coltul scurt din marginea careului. Intrat pe teren dupa pauza, Ionel Stoian a oferit imaginea zilei pe stadionul Municipal. In minutul 82, a inscris golul de 4-1 din pasa lui Ciobanu si a urcat la tabela de marcaj sa schimbe cu propriile maini scorul. Asta cu pretul unui cartonas galben. Asa s-a si terminat: 4-1, iar Bucovina Radauti ii administeaza Forestei a treia infrangere in trei meciuri directe disputate in sezonul 2018/2019.

Bucovina Radauti: Puianu – Alecsandru, Vitu, Chirilescu, Antonesei – Stanescu, Danila – Cerlinca, Ungurianu, Coroama – Ciobanu. Au mai intrat: Bosinceanu, Paius, Balan si Stoian.

Foresta Suceava: Logofatu – Onofras, Mateciuc, Vitelaru, Mocanu – Celeadnic, Vremea – Cainari, Lungu, Bejenar – Martin. Dupa pauza au mai intrat: Rigoni, Ionescu si Grumezescu.