Bucovina Rădăuţi – Ciuc: 0-0

Bucovina Radauti a remizat astazi, pe teren propriu, scor 0-0, in fata celor de la AFK Miercurea Ciuc, intr-un meci din cadrul etapei a XVI-a a Ligii a III-a la finalul caruia gazdele au acuzat vehement arbitrajul.

Cu 11 cartonase galbene si doua rosii acordate pe parcursul intalnirii, brigada botosaneana condusa de Denis Cretu si-a inceput recitalul inca din prima repriza, cand le-a refuzat radautenilor un penalty clar la un fault in interiorul careului asupra lui Zaremba. Dupa pauza, gazdele s-au trezit cu un om putin pe teren, dupa ce, intr-un interval de doar cinci minute, Sabie a vazut doua cartonase galbene, al doilea pentru un clinci in careu la care arbitrul a dictat simulare. In ciuda inferioritatii numerice, trupa lui Iulian Ionesi a trimis mingea in plasa in minutul 80, dar colac peste pupaza, arbitrul a anulat golul pentru un presupus off-side reactivat la Julei. In ciuda raportului de 10 contra 13 de pe teren, Bucovina a avut sansa victoriei in prelungiri, dar mingea trimisa cu Vitu a fost resprinsa de langa bara.

Bucovina Radauti: Prutean – Alecsandru, Hrimiuc, Vitu, C. Ciurla – Grecu, Zaremba, Pasaila, Sabie – Lutac, Julei. Au mai intrat antrenorul Iulian Ionesi si Polocoseri.

La finalul meciului, Iulian Ionesi a lasat sa se inteleaga ca radautenii au fost vanati astazi in perspectiva urmatorului meci pe care il vor juca in fata celelaltei echipe din Ardeal, Sepsi Sfantu Gheorghe. “A fost un meci de lupta la mijlocul terenului in care greselile de arbitraj si-au pus amprenta asupra rezultatului final. Si-au batut joc de noi. Am avut un penalty clar in prima repriza si un gol anulat aiurea in cea de-a doua. Nu mai vorbesc de cartonase. Avem patru jucatori suspendati pentru meciul cu Sfantu Gheorghe”, a declarat antrenorul Bucovinei.

FC Pojorata joaca maine cu Petrotub

FC Pojorata va primi maine, pe teren propriu, cu incepere de la ora 15.00, vizita celor de la Petrotub Roman. Lidera in clasamentul seriei intai, trupa antrenata de Danut Mandrila vine dupa doua victorii fara gol primit in sezonul de primavara, in vreme ce romascanii poposesc la poalele Raraului dupa un 4-0 administrat in etapa precendenta celor de la Bucovina Radauti. Partida de maine dintre FC Pojorata si Petrotub Roman va fi condusa de o brigada de arbitri formata din centralul Claudiu Stef, ajutat la cele doua tuse de Cosmin Bojac si Andra Tanasuc, toti din Targu Mures. In meciul tur, FC Pojorata s-a impus la Roman la scor de forfait: 3-0.