Bucovina Pojorâta – CS Baloteşti: 1-2

Buhacianu

Bucovina Pojorata si-a minimalizat sansele de ramanere in Liga a II-a, dupa ce a fost invinsa miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-2, de formatia CS Balotesti, in primul meci din etapa a VII-a a play-out-ului. Singura formatie neinvinsa de la startul play-out-ului, trupa antrenata de Cornel Nica a deschis scorul la poalele Giumalaului la jumatatea primei reprize, cand P. Ionita a primit o pasa pe culoar de la Baftoi si l-a invins pe portarul Raul Pop cu un sut plasat pentru 0-1 la pauza. Fara o reactie concreta din partea gazdelor, care s-au intrecut in ratari prin Buhacianu, Coman sau Rauta, oaspetii si-au dublat avantajul in minutul 67, la o faza in care Radul Pop a respins un sut in bara, mingea a revenit in teren, iar Marciuc a inscris cu capul din 6 metri. Gruparea antrenata de Danut Mandrila a redus din diferenta in minutul 71, prin Vali Buhacianu (foto),   atacantul sucevenilor punctand cu un sut din centrul careului dupa ce in prealabil a driblat doi adversari. Pojorata – CS Balotesti s-a terminat 1-2, iar Danut Mandrila a recunoscut ca, odata cu aceasta infrangere, sansele “alb-albastrilor” de a ramane in Liga a II-a au devenit minime.

“Am luat doua goluri din cele trei ocazii clare de poarta pe care si le-au creat oaspetii. Din pacate, repetam aceleiasi greseli personale. Echipa din Balotesti a stiut exact ce vrea de la acest meci. A venit cu lectia invatata la Pojorata. A fost mai pragmatica, a fragmentat jocul si chiar a simulat cand a trebuit. Noi n-am stiut sa profitam de ocaziile pe care le-am avut. Odata cu aceasta infrangere, sansele noastre de a ne mai salva de la retrogradare sunt minime. Era un meci pe care nu trebuia sa-l pierdem. Acum, speram doar sa terminam campionatul cu fruntea sus”, a declarat antrenorul principal al Bucovinei Pojorata.

Bucovina Pojorata: R. Pop – Dutica (’80 Vitu), Rauta, Moisi, Juncanaru – Paslaru (’56 Acostachioaie), Vl. Stanescu (’75 Nutescu), Jugaru, Cainari – M. Coman, Buhacianu. Antrenor: Danut Mandrila.

CS Balotesti: Fulga (’46 Iordan) – P. Ionita (’85 Fl. Niculae), Stelitano, Antoche, M. Gojnea, Cl. Herea (’65 D. Popa), Bâtfoi, Marciuc, C. Dedu, I. Sandu, Flamânzeanu. Antrenor: Cornel Nica.

5Ceahlaul Piatra Neamt100010030-300

La finalul play-out-ului, primele doua clasate vor ramane in Liga a II-a, ocupanta locului 3 va disputa un baraj pentru salvarea de la retrogradare cu ocupanta locul 3 din play-out-ul seriei de vest, in vreme ce ultimele trei clasate vor retrograda direct in esalonul trei.