Bucovina Pojorâta – Ceahlăul Piatra Neamţ: 3-3

Bucovina Pojorata - Ceahlaul Piatra Neamt

Meci cu sase goluri la poalele Giumalaului, unde gazdele de la Pojorata au terminat miercuri, la egalitate, scor 3-3 (3-2), in fata Ceahlaului Piatra Neamt.

Cu implicatii majore in zona retrogradarii, intalnirea s-a dovedit una extrem de tensionata inca din primele minute, cand antrenorul gazdelor, Danut Mandrila, a fost trimis in tribune de arbitrul clujean Marius Chioran, dupa ce a sutat intr-o minge aflata la marginea terenului. Golurile au inceput sa pice la Pojorata in ultimul sfert de ora al primei reprize. La foc automat. Marius Coman a deschis scorul pentru Bucovina in minutul 33, cu un sut din opt metri, dupa o invalmaseala in careul nemtenilor. Egalarea a venit sapte minute mai tarziu, cand Margina a inscris dintr-o lovitura libera de la 17 metri, la care mingea a muscat din bara inainte de a intra in plasa. Moisi a readus gazdele in minutul 43, dupa ce a finalizat cu capul o centrare trimisa de pe partea stanga de Acostachioaie. In minutul 45+2, acelasi Moisii a faultat in careu, centralul intalnirii a dictat penalty, iar Pedrosa a restabilit egalitatea de pe punctul cu var de la 11 metri. Scorul pauzei, 3-2 pentru Bucovina, avea sa fie stabilit tot dintr-o lovitura de pedeapsa, obtinuta de Cainari si transformata de Jarda. Desi au inchis jocul in repriza secunda, gazdele au scapat victoria printre degete la ultima faza, cand acelasi Margina a inscris pentru 3-3 dintr-un nou penalty acordat pentru un presupus fault comis de Cristescu.

Bucovina Pojorata: Pop – D. Cristescu, Rauta, Moisi, Jarda – Buhacianu, Jugaru, Nutescu, Acostachioaie – Cainari – M. Coman. Antrenor: Danut Mandrila. Au mai intrat: Tartarau, Stanescu si Vitu.

Ceahlaul Piatra Neamt: Barna – Cerra, Orteha, Napoli, V. Calin, Pedrosa, Nedelcu, Mitrofan, Rodrigue, Mendy, Margina. Antrenor: Stefano Maccoppi.

Danut Mandrila s-a aratat vizibil deranjat de maniera de arbitraj, precizand sa se asteapta la suspendare dupa ce a fost eliminat pe parcursul meciului. ”De ce ne-am temut inaintea meciului, adica de arbitraj, n-am scapat. Am mai fost dezavantajati si la alte meciuri, dar ce s-a intamplat cu Ceahlaul ne-a pus capac. Stim ca suntem o echipa mica, de la tara, dar nu este treaba arbitrilor sa hotarasca cine retrogradeaza si cine se salveaza. In rest, nu pot decat sa-mi felicit jucatori pentru atitudinea de care au dat dovada in acest meci”, a declarat antrenorul Bucovinei Pojorata.