Bucovina – Pantelimon: 13-40

Echipa locala de rugby a incheiat sezonul regulat al Diviziei Nationale de Rugby fara sa cunoasca gustul victoriei. In cadrul etapei a 10-a din esalonul secund, CSM Bucovina a cedat pe teren propriu in fata liderului Pantelimon Bucuresti cu scorul de 13-40 (8-14).

Articol recomandat de
Oaspetii au deschis scorul la un sfert de ora dupa fluierul de start, printr-un eseu reusit de Nitu si transformat de Bratu. Sucevenii au replicat prompt, iar Lupei a culcat balonul in terenul de tinta advers. Bucurestenii si-au marit avantajul in minutul 32, cand Stuparu a reusit un eseu si Bratu a punctat pentru 5-14. Echipa antrenata de Constantin Vlad a redus din handicap in ultimul minut al primei reprize, gratie unei lovituri de pedeapsa transformata de Cretu. Pantelimon Bucuresti a dominat repriza secunda, profitand si de eliminarile de 10 minute primite de Tepsanu si Bursuc. Stuparu a reusit inca trei eseuri, Sin unul, iar Bratu a transformat trei dintre ele. In ultimele secventele ale partidei, Oprea a mai adus cinci puncte echipei CSM Bucovina si a inchis tabela la scorul de 13-40.