Bucovina – Moineşti: 4-2

Bucovina si-a luat adio de la publicul radautean cu o victorie entuziasmanta. Echipa antrenata de Lucian Burlacu a schimbat liderul in seria intai a Ligii a 3-a, dupa ce s-a impus azi, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, in fata formatiei Csm Moinesti, in ultimul joc disputat de “galben-albastri” in acest an pe stadionul Municipal.

Gazdele nu s-au lasat impresionate de linia de clasament a bacauanilor si au inceput perfect intalnirea de azi, reusind sa deschida scorul inca din minutul 7, cand Stoian a marcat la capatul unui contraatac. Fara replica din partea adversarilor, radautenii si-au dublat avansul la un sfert de ora de la fluierul de start, dupa ce capitanul Ionesi a finalizat cu gol o frumoasa actiune personala. In urmatorul sfert de ora, scorul putea lua proportii de forfait, dar Petrariu si-a intrat in mana intre buturile moinestene, reusind sa se opuna in trei randuri la ocaziile semnate de Zaremba, Stoian si Romaniuc. Pe contre, oaspetii au reintrat in joc in minutul 42, cand Darie a redus din diferenta, dupa ce l-a invins pe Prutean cu o lovitura de cap. Trupa lui Lucian Burlacu nu a resimtit insa socul primirii golului, izbutind sa refaca ecartul de pe tabela in secventele de final ale primei reprize, cand Stoian a bifat dubla cu un sut din marginea careului si “galben-albastrii” reveneau la cabine cu un avantaj de 3-1. Amenintati de spectrul pierderii primului loc din clasament, oaspetii au redus din nou din handicap la jumatatea reprizei secunde, cand Banu a transformat o lovitura de la 11 metri acordata de centralul bistritean Claudiu Stefanuti. Pe fondul tensiunii din teren, bacauanii au ramas in inferioritate numerica spre finalul jocului, iar in minutele de prelungire, Bucovina a dat lovitura de gratie, acelasi Ionesi risipind definitiv emotiile dupa ce a fructificat o actiune clasica de contraatac. Scor final 4-2, iar radautenii administreaza primul esec stagional celor de la Csm Moinesti si urca pe un nesperat loc 4 in clasamentul seriei.

Bucovina Radauti: Prutean – Dutica, Vitu, Breniuc, N. Alexandru, Pasaila, Romaniuc, Zaremba, Stoian, Ionesi, Apostol. Antrenor: Lucian Burlacu. In repriza secunda au mai intrat: Avramia, Colban, Burlacu si Viu.