Bucovina – CSU Arad: 31-10

CSM Bucovina a reusit a patra victorie stagionala, dupa ce s-a impus sambata, pe teren complexului Unirea, cu scorul de 31-10, in fata celor de la CSU Arad, intr-un meci contand pentru prima etapa din cadrul returului Diviziei Nationale de rugby.

Desi a fost condusa la o diferenta de trei puncte in debutului intalnirii, trupa antrenata de Constantin Vlad facut o prima repriza excelenta, in care marcat trei eseuri prin Cretuleac (2) si Varvaroi, Flutur a transformat de fiecare data de pe con si gazdele au intrat la pauza cu un avantaj consistent, scor 21-3. Gruparea suceveana a bifat un nou eseu in primele minute ale reprizei secunde, cand Buzatu a culcat balonul in terenul de tinta advers si acelasi Flutur a dus scorul de 28-3. Ardelenii au replicat printr-un eseu de onoare, dar ultimul cuvant a apartinut gazdelor care au mai bifat trei puncte printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Flutur. Scor final 31-10, iar Bucovina urca pe un loc de play-off in clasament.

Mi-a fost un pic frica de echipa din Arad, dar pana la urma a fost un joc pe care l-am controlat de la un capat la celalalt. Ne-am asigurat un avans linistitor inca din prima repriza, astfel ca, dupa pauza am putut face nu mai putin de sapte schimbari, sa oferim sansa tuturor sa joace. Este o victorie meritata care ne duce pe un loc de play-off. Ramane doar sa incercam sa pastram o atmosfera buna la echipa. Sa nu pierdem jucatori din cauza problemelor financiare. Ar fi pacat, mai ales ca exista si o generatie buna la Gura Humorului care vine puternic din spate”, a declarat antrenorul sucevean Constantin Vlad.